AktualnościSzkoleniaDoradztwoGaleriaFAQKalendarium szkoleń
Sprawdź ofertę szkoleń

Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności

Aktualności

O aktywizacji młodych na spotkaniu grupy tematycznejO aktywizacji młodych na spotkaniu grupy tematycznej

22 kwietnia odbyło się spotkanie Regionalnej Platformy Współpracy poświęcone aktywizacji ludzi młodych.



Nadrzędnym celem spotkania było zwrócenie uwagi na potrzebę realizacji działań na rzecz ludzi młodych, szczególnie pozostających poza systemem edukacji i rynkiem pracy. Z uwagi na tematykę w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele grup tematycznych ds. projektów systemowych POKL w poddziałaniach 7.1.2 i 7.1.2 oraz ds. wspierania rodziny.

Spotkanie otworzyła Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, Wioletta Wilimska, która podkreśliła, iż wsparcie młodzieży jest niezwykle istotne, bowiem wczesny etap życia to czas, w którym kształtują się postawy ludzi, toteż odpowiednie wsparcie może zapobiec sytuacjom, gdy tzw. trudna młodzież stanie się klientem pomocy społecznej. Dyrektor ROPS Kraków zaznaczyła również, że znajdujemy się w ważnym momencie, jeśli chodzi o innowacyjne działania, m.in. skierowane właśnie do młodzieży, ponieważ wkrótce rozpocznie się realizacja programów operacyjnych na lata 2014-2020, zatem możliwe będzie finansowanie nowych inicjatyw, w tym skupionych na grupie młodzieży.

Następnie przedstawicielka Małopolskiego Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji działającego przy Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie przedstawiła zagadnienia związane z sytuacją młodzieży w Małopolsce, skupiając się na aspekcie demograficznym, sytuacji zawodowej młodych i edukacji. Prelegentka omówiła również perspektywy wsparcia dla młodych w latach 2015-2020 w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Przedstawicielka WUP Kraków przedstawiła również założenia europejskiej inicjatywy „Gwarancje dla młodzieży”. Jej celem jest zapewnienie młodym ludziom dobrej jakości oferty zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu w ciągu czterech miesięcy od pozostawania bez pracy lub zakończenia kształcenia formalnego.

Kolejną prezentację przedstawiła przedstawicielka Małopolskiego Obserwatorium Polityki Społecznej działającego przy Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej, która skoncentrowała się na wnioskach z badania „Mieszkania chronione dla młodzieży opuszczającej pieczę zastępczą w Małopolsce. Analiza dostępności i zapotrzebowania”. Celem badania było wypracowanie rekomendacji dla wsparcia rozwoju i funkcjonowania mieszkań chronionych dla usamodzielnianej młodzieży. Wśród przedstawionych rekomendacji znalazły się m.in. potrzeba organizacji szkoleń, doradztwa oraz innych form doskonalenia zawodowego kierowanych do osób pełniących funkcję opiekunów mieszkań chronionych w Małopolsce, a także umożliwienie spotkań, integracji osób pełniących funkcję opiekunów mieszkań chronionych służących wymianie doświadczeń zawodowych oraz upowszechnianiu dobrych praktyk.

Następnie Sylwia Bednarczyk-Mikuli – Zastępca Dyrektora Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości, przedstawiła prezentację dotyczącą Działania na rzecz młodzieży w ramach 9 Osi Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020. Prelegentka przedstawiła szczegółowe informacje na temat poddziałań w ramach osi 9 zaznaczając, że poddziałanie 9.1.1 będzie skierowane tylko do OPS i PCPR. Wicedyrektor MCP podkreśliła, że przed ogłoszeniem konkursów będą organizowane spotkania informacyjne dla jednostek pomocy społecznej. Natomiast już teraz pracownicy Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości biorą udział w spotkaniach grup tematycznych w ramach Regionalnej Platformy Współpracy, jest to okazja do zadawania pytań i dyskusji na temat nowej perspektywy.

Druga część spotkania poświęcona była przedstawieniu, jako dobrej praktyki, modelu interwencji socjalnej i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu młodzieży wypracowanego w ramach projektu innowacyjnego pn. „Pomosty. Budowanie kapitału społecznego ze środowisk wiejskich Warmii i Mazur”, realizowanego przez Instytut Badawczo-Szkoleniowy Sp. z o.o. w partnerstwie ze stowarzyszeniem „Tratwa”. Celem projektu było wypracowanie innowacyjnych metod pracy w zakresie interwencji socjalnej i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu młodzieży ze środowisk wiejskich województwa warmińsko-mazurskiego. W ramach projektu młodzież m.in. realizowała własne mini-projekty, będące szansę wejścia w integrację z szerszym niż rodzina i grupa rówieśnicza środowiskiem. Ważnym aspektem projektu była diagnoza sytuacji młodzieży oraz opracowanie materiałów szkoleniowych dla pracowników socjalnych. 

Spotkanie zakończyło się dyskusją na temat możliwości wsparcia kierowanego dla młodzieży w ramach istniejących projektów, a także w przyszłej perspektywie. Uczestnicy spotkania zgodzili się co do tego, iż młodzież jest szczególną grupą, która domaga się wczesnego i kompleksowego wsparcia.

Poniżej można pobrać prezentacje ze spotkania:
Prezentacja WUP Kraków
Prezentacja ROPS Kraków
Prezentacja MCP
Podręcznik POMOSTY
Niezbędnik POMOSTY



Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Kapitał LudzkiEuropejski Fundusz SpołecznyWojewództwo MałopolskieUnia Europejska

Opracowanie Prekursor