AktualnościSzkoleniaDoradztwoGaleriaFAQKalendarium szkoleń
Sprawdź ofertę szkoleń

Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności

Aktualności

Doradztwo w obszarze tworzenia partnerstwDoradztwo w obszarze tworzenia partnerstw

Jak budować partnerską współpracę? Jak skonstruować umowę? Jakie korzyści przynosi współpraca? Zachęcamy do skorzystania z doradztwa w obszarze tworzenia partnerstw publiczno-społecznych. 


Partnerstwa publiczno-społeczne to w ostatnich latach coraz popularniejsza forma współpracy. Wiąże się to przede wszystkim z przekonaniem, że wiele przedsięwzięć realizuje się łatwiej wspólnie, dzieląc się obowiązkami. Nie bez wpływu na popularność tej formy pozostają również fundusze europejskie, często bowiem zdarza się, że różne podmioty mogą wspólnie sięgać po środki na realizację określonych zadań. Wszystko wskazuje na to, że w nadchodzącej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 będzie przewidziana osobna pula środków na projekty realizowane w partnerstwie.

Formuła partnerskiej współpracy szczególnie dobrze sprawdza się w obszarze pomocy i integracji społecznej. W Małopolsce, ale także w całej Polsce, coraz lepiej układa się współpraca organizacji pozarządowych z jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej. Często bowiem organizacje pozarządowe udzielają wsparcia osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, korzystając ze środków funduszy europejskich. W takich przypadkach jednak nieoceniona jest wiedza i doświadczenia pracowników instytucji pomocy i  integracji społecznej o najbardziej potrzebujących beneficjentach czy najskuteczniejszych formach wsparcia. To najczęstszy obszar współpracy. Doświadczenie podpowiada, że współpraca przebiega sprawniej, gdy ujęta jest w pewnych ramach. Temu właśnie służą partnerstwa publiczno-społeczne.

Przedstawicieli wszystkich instytucji pomocy i integracji społecznej z Małopolski zachęcamy do skorzystania z doradztwa w zakresie tworzenia partnerstw, szczególnie w obszarze  przygotowywania umów partnerskiej współpracy, podziału zadań w partnerstwie, roli lidera, przepływu informacji czy wzmacniania potencjału instytucji poprzez partnerstwa. W najbliższych tygodniach poznamy zasady realizacji projektów realizowanych w formule partnerskiej w ramach MRPO. Warto jednak już teraz przygotować się do takiej formy współpracy.

Doradztwa udziela Maciej Sabal, tel. 12 639 14 03, mail msabal@rops.krakow.pl 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Kapitał LudzkiEuropejski Fundusz SpołecznyWojewództwo MałopolskieUnia Europejska

Opracowanie Prekursor