AktualnościSzkoleniaDoradztwoGaleriaFAQKalendarium szkoleń
Sprawdź ofertę szkoleń

Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności

Aktualności

Grupa ds. DPS rozpoczęła praceGrupa ds. DPS rozpoczęła prace

11 czerwca odbyło się spotkanie inauguracyjne grupy tematycznej ds. domów pomocy społecznej. 


 Grupa tematyczna ds. domów pomocy społecznej została powołana podczas posiedzenia Rady Regionalnej Platformy Współpracy w dniu 19 marca 2014 r. W spotkaniu wzięło udział 14 dyrektorów domów pomocy społecznej z całego województwa małopolskiego. Grupa powstała w celu ściślejszej współpracy przedstawicieli tych jednostek na rzecz m.in. poprawy bytu mieszkańców placówek, integracji środowiska i wypracowania nowych rozwiązań w zakresie funkcjonowania domów pomocy społecznej.

Spotkanie w dniu 11 czerwca otworzył Wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie – Pan Rafał Barański. Prelegent przedstawił informacje na temat działania Regionalnej Platformy Współpracy, przede wszystkim w kontekście funkcjonowania grup tematycznych. Wicedyrektor ROPS Kraków odniósł się również do Programu Strategicznego Włączenie Społeczne, w kontekście opieki nad osobami niesamodzielnymi. Wśród wybranych założeń omówionych podczas wystąpienia Wicedyrektora ROPS Kraków znalazły się kwestie maksymalnego wydłużenia czasu, w którym możliwe jest przebywanie osób wymagających opieki we własnym środowisku i pozostania w domu – wsparcia opieki półstacjonarnej i domowej; przejścia z ponadlokalnych usług do usług świadczonych na poziomie lokalnych społeczności, bazujących na prymacie usług profilaktycznych; objęcia wsparciem nie tylko osób wymagających opieki, ale także otoczenia, ze szczególnym uwzględnieniem opiekunów rodzinnych (nieformalnych). Wicedyrektor ROPS Kraków zaznaczył również, że w Programie Strategicznym Włączenie Społeczne zakładane jest wsparcie finansowe i merytoryczne dla rozwoju: dziennych domów pomocy dla osób starszych w środowiskach lokalnych wraz z realizacją usług otwartych (dowożenie posiłków, usługi opiekuńcze, rehabilitacyjne) oraz usług wsparcia opiekunów nieformalnych osób starszych oraz osób niepełnosprawnych.

Jako drugi głos zabrał Pan Mariusz Sajak, Prezes Stowarzyszenia Organizatorów i Menadżerów Pomocy Społecznej i Ochrony Zdrowia Region Małopolski, a jednocześnie Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Bobrku. Zaprezentował kwestie związane z działalnością  stowarzyszenia, a także cele i genezę jego powstania. Prelegent przeszedł następnie do kwestii związanych z grupą tematyczną, której działanie określił jako szansę na integrację środowiska oraz wzmocnienie głosów dyrektorów DPS w obszarze tworzenia prawa czy wprowadzania rozwiązań poprawiających pracę tych instytucji. Pan Mariusz Sajak przedstawił swoje propozycje problemów, którymi mogłaby się zająć nowopowstała grupa tematyczna, zostały one rozwinięte w dalszej części spotkania.

Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie Pani Wioletta Wilimska, która zabrała głos po Mariuszu Sajaku, zaznaczyła, że powstająca grupa tematyczna ds. domów pomocy społecznej ma przed sobą dużo wyzwań. Jednocześnie podkreśliła, że dotychczas w Regionalnej Platformie Współpracy brakowało głosu tego środowiska. Dyrektor ROPS Kraków powiedziała również, że forma działania grupy jest zależna od woli jej uczestników. Podkreśliła przy tym, że ROPS Kraków będzie wspomagał grupę w zakresie organizacji jej spotkań, a także innych obszarach, jednak inicjatywa powinna znajdować się w rękach dyrektorów DPS.

W drugiej części spotkania odbyła się dyskusja dotycząca problemów, którymi w pierwszej kolejności zajmie się grupa. Pierwszy temat został przedstawiony przez Dyrekcję ROPS Kraków i dotyczył możliwości wykorzystania zasobów domów pomocy społecznej (infrastrukturalnych i kadrowych) w zakresie świadczenia wsparcia dziennego. Kwestia ta wynikła w kontekście dyskusji na temat wolnych miejsc w DPS, o czym wspominali dyrektorzy tych placówek. Wsparcie dzienne mogłoby stanowić alternatywę dla wolnych zasobów, które mogą pojawić się w DPS. Przedstawiciele ROPS Kraków zaznaczyli, iż w znacznej mierze usługi takie mogłyby być finansowane w ramach nowej perspektywie finansowej UE, choć potrzebny byłby również wkład własny ze strony DPS.

Istotną kwestią poruszoną podczas omawiania tego wątku była również sprawa umieszczania czasowego w domach pomocy społecznej osób, nad którymi na co dzień opiekę sprawuje rodzina. DPS mógłby na kilka dni czy tygodni zajmować się takimi osobami na czas, gdy ich opiekunowie nie będę mogli tego robić w tych okresach Takie miejsca „odciążeniowe” mogą również stać się ważnym ogniwem działania DPS, a co ważna, taka forma również mogłaby być finansowana w dużej mierze w ramach środków UE. Dyrektorze domów pomocy społecznej obecni na spotkaniu zaznaczali, że dziś również istnieje taka możliwość, jednak wiąże się to z indywidualnymi umowami z rodzinami osób wymagających opieki w krótkim okresie.

Uczestnicy spotkania ustalili, że posiedzenia grupy będą odbywać się średnio raz na kwartał. Podczas kolejnego spotkania dyskutowane będą kwestie związane z projektem ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym, a także inne zgłoszone przez uczestników grupy tematy, które ustalone zostaną we współpracy z przedstawicielem Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie. 










Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Kapitał LudzkiEuropejski Fundusz SpołecznyWojewództwo MałopolskieUnia Europejska

Opracowanie Prekursor