AktualnościSzkoleniaDoradztwoGaleriaFAQKalendarium szkoleń
Sprawdź ofertę szkoleń

Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności

Aktualności

Grupa ds. współpracy OPS/PCPR z PUP – relacjaGrupa ds. współpracy OPS/PCPR z PUP – relacja

Uczestnicy spotkania w dniu 28 maja pracowali nad rekomendacjami dotyczącymi dobrych praktyk w zakresie współpracy OPC/PCPR z PUP. 


Spotkanie rozpoczął przedstawiciel Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, który omówił bieżące wydarzenia związane z pracami grup tematycznych działających w ramach Regionalnej Platformy Współpracy. Prezentacja zawierała również informacje o badaniu przeprowadzonym na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pod nazwą „Monitoring współpracy urzędów pracy i ośrodków pomocy społecznej”. Badanie to było znane części uczestników; niemniej wzmianka na ten temat stała się przyczynkiem od dyskusji na temat trendu dotyczącego promowania wspólnych działań środowisk instytucji rynku pracy oraz pomocy i integracji społecznej. Dyskusja ta zakończyła się sformułowanym pytaniem, na ile ta kwestia zależy od unormowań prawnych, a na ile od relacji interpersonalnych, względnie polityki zwierzchników instytucji. Rozwiązania prawne służące tej integracji mogą nieść ryzyko przeregulowania. Przedstawiciel ROPS Kraków podsumował również przebieg ostatnich spotkań, szczególnie w kontekście rozpoczętych prac nad rekomendacjami w zakresie dobrych praktyk w obszarze współpracy OPS/PCPR z PUP w województwie małopolskim.

Następnie Magdalena Morańda oraz Grażyna Sikorska reprezentujące Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Sączu przedstawiły inicjatywy swojej instytucji dotyczące współdziałania z Sądeckim Urzędem Pracy. Oprócz bezpośrednich relacji interpersonalnych, pomagających w codziennej pracy, współpraca ta realizuje się poprzez wspólne projekty. Są one realizowane na rzecz wspólnych klientów MOPS oraz SUP. Jeden z nich to projekt „Pomocna dłoń”, finansowany ze środków miasta. W ramach tego projektu odbywa się praca z najtrudniejszymi klientami. W projekcie jest zatrudniony m.in. psychiatra, co pomaga zdiagnozować klientów, wymagających działań wybiegających poza działalność MOPS czy SUP. Projekt jest realizowany poprzez spotkania dziesięcioosobowych grup wsparcia.  Interesującym przedsięwzięciem realizowanym przez MOPS Nowy Sącz wraz z SUP jest projekt „20 szans”, realizowany ze środków ministerialnych. Dotyczy on głównie organizacji prac społecznie użytecznych. Bez wątpienia najszerzej zakrojonym działaniem realizowanym wspólnie przez MOPS Nowy Sącz oraz SUP jest projekt „Schematom Stop”, realizowany ze środków POKL. Celem projektu jest wypracowanie modelu pracy z rodziną wielodzietną, wieloproblemową oraz wzmocnienie ich pozycji w społeczeństwie poprzez utworzenie skoordynowanego systemu współpracy instytucjonalnej wobec rodzin, a także testowe wypracowanie nowych instrumentów rodzinnej aktywizacji i integracji społecznej. Projekt jest realizowany jako pilotaż, na razie skierowany jest do 10 rodzin. Kryteria doboru uczestników projektu są następujące: rodziny korzystające ze świadczeń pomocy społecznej (zarejestrowane w systemie MOPS-u) oraz figurujące w rejestrach Sądeckiego Urzędu Pracy; rodziny wielodzietne zamieszkujące teren miasta Nowego Sącza; rodziny wielodzietne, posiadające minimum troje dzieci w wieku szkolnym, lub dzieci w wieku do 26 lat, jeśli kontynuują naukę w szkole lub w szkole wyższej oraz rodziny niepełne (rodzic samotnie wychowujący troje dzieci i więcej dzieci). Projekt przewiduje organizację wsparcia w ramach czterech modułów, które odnoszą się do następujących obszarów pomocy: moduł prozatrudnieniowy, moduł społeczny i integracyjny, moduł rodzinny oraz moduł sport i kultura. Praca z rodzinami objętymi wsparcie odbywa się głównie poprzez cotygodniowe spotkania z rodzinami; są one wspierane przez zespoły interdyscyplinarne (w skład których wchodzą przedstawiciele MOPS, SUP, ale także szkół), które pracują osobno z każdą rodziną. Przedstawicielki MOPS Nowy Sącz podkreślały, że znalazły zrozumienie dla realizacji celów tego projektu w Sądeckim Urzędzie Pracy, co zwiastuje sprawną realizację podobnych przedsięwzięć w przyszłości.

Po tym wystąpieniu przedstawicielka Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie Barbara Borowicz omówiła ogólne założenia zmiany w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Założenia zmian były co prawda przedmiotem dyskusji grupy tematycznej podczas grudniowego spotkania, jednak obecnie sprawa ta jest bardzo aktualna, ponieważ przepisy weszły w życie 27 maja. Podstawowe zmiany dotyczą profilowania osób rejestrujących się w powiatowych urzędach pracy. Zgodnie z intencją autorów nowelizacji, osoby te wypełniają kwestionariusz składający się z 24 pytań. Na podstawie odpowiedzi osoby trafiają do jednego z trzech profili: bezrobotni aktywni - dla których podstawowym wsparciem będą usługi z zakresu pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego; bezrobotni wymagający wsparcia - korzystać będą ze wszystkich usług i instrumentów rynku pracy, jakie oferują urzędy np. szkoleń czy staży; bezrobotni oddaleni od rynku pracy - urzędy pracy przekażą obsługę tych osób innym podmiotom - agencjom zatrudnienia lub organizacjom pozarządowym. 

Prelegentka podkreśliła, że odpowiedzi na pytania mogą być dla osób rejestrujących się w urzędach pracy źródłem stresu, jednocześnie jest to bardzo ważny proces, ponieważ na podstawie tego wywiadu bezrobotni zostają „zaszufladkowani”, więc istnieje ryzyko, że na podstawie jednego wywiadu mogą zostać wykluczeni z dalszego wsparcia. Może to dotyczyć paradoksalnie osób zaklasyfikowanych do pierwszej grupy – te osoby bowiem nie będę mogły prawdopodobnie korzystać ze staży. Nie jest to jeszcze do końca uregulowane, gdyż jak podkreślali przedstawiciele urzędów pracy obecni na spotkaniu, brak jest przepisów wykonawczych do tych działań; sam kwestionariusz trafił do urzędów dzień przez wejściem w życie zmian.

Ostatnia część spotkania miała charakter warsztatowy – dotyczyła rekomendacji dotyczących współpracy środowisk OPS/PCPR z PUP. Uczestnicy uszczegóławiali zakres tematyczny rekomendacji, sformułowany wstępnie podczas ostatniego spotkania grupy. Prace te będą kontynuowane podczas kolejnego spotkania grupy. 


 

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Kapitał LudzkiEuropejski Fundusz SpołecznyWojewództwo MałopolskieUnia Europejska

Opracowanie Prekursor