AktualnościSzkoleniaDoradztwoGaleriaFAQKalendarium szkoleń
Sprawdź ofertę szkoleń

Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności

Aktualności

Na spotkaniu grupy tematycznej o  wydłużaniu realizacji projektówNa spotkaniu grupy tematycznej o wydłużaniu realizacji projektów

30 maja odbyło się spotkanie grupy tematycznej ds. realizacji projektów w poddziałaniach 7.1.1 i 7.1.2. 

Spotkanie otworzył przedstawiciel projektu Szkolenie i doskonalenie zawodowe kadr pomocy społecznej, który przedstawił cele spotkania oraz omówił przebieg ubiegłorocznych spotkań grupy tematycznej ds. realizacji projektów w poddziałaniach 7.1.1 i 7.1.2, poświęconych diagnozie uczestników projektów. Prelegent zaprezentował także działania Regionalnej Platformy Współpracy oraz zaprezentował ofertę doradztwa dostępnego bezpłatnie w ramach projektu Szkolenie i doskonalenie zawodowe kadr pomocy społecznej. Doradztwo to realizowane jest zarówno przez doradców zewnętrznych, jak i pracowników projektu. Prelegent przedstawił również najbliższe wydarzenia, które będą realizowane przez ROPS Kraków.

Następnie Barbara Kunysz-Syrytczyk (doradzająca w ramach projektu szkoleniowego ROPS Kraków) przedstawiła prezentację dotyczącą realizacji zamówień publicznych, szczególnie w kontekście wykorzystywania klauzuli społecznej, a także progu, od którego powstaje obowiązek stosowania ustawy prawo zamówień publicznych. Istotnym punktem prezentacji było również zagadnienie regulaminu udzielania zamówień publicznych. Jak zaznaczyła prelegentka, w naszym prawodawstwie nie ma bezpośredniej podstawy prawnej nakazującej posiadanie przez zamawiających takiego regulaminu do kwoty wynikającej z art. 4 pkt 8 ustawy – Prawo zamówień publicznych. Z tego powodu konieczność stworzenia takiego regulaminu wywodzona jest w sposób pośredni. W myśl przywołanego przepisu do udzielania zamówień, których wartość nie przekracza tzw. progu bagatelności, nie stosuje się procedur i zasad wskazanych w pzp. W przypadku takich zamówień należy stosować procedury i normy wskazane w ustawie – Kodeks cywilny i ustawie o finansach publicznych. Zasady wynikające z tych ustaw są jedynymi przepisami regulującymi dokonywanie zakupów o wartości nieprzekraczającej progu – zaznaczyła prelegentka. W wystąpieniu znalazły się również inne elementy przydatne w realizacji zamówień publicznych w projektach systemowych.

Jako kolejna głos zabrała przedstawicielka Zespołu Kontroli Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Iwona Kocjan, która omówiła zagadnienie najczęściej występujących uchybień  i nieprawidłowości stwierdzanych w trakcie kontroli projektów. Prelegentka omówiła zakres kontroli, a następnie szczegółowo omówiła następujące kwestie: Uchybienia w zakresie  danych przekazywanych we wniosku o płatność w części dotyczącej  postępu finansowego z dokumentacją dostępną w siedzibie Beneficjenta, Uchybienia w zakresie opisu dokumentów finansowych, Uchybienia w zakresie prawidłowości rozliczeń finansowych, Uchybienia w zakresie zaangażowania personelu do projektu, Uchybienia w zakresie  przetwarzania danych osobowych uczestników projektu, Uchybienia dotyczące prowadzonych postępowań zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych oraz Uchybienia w zakresie oznakowania dokumentów oraz materiałów promocyjnych.

Ostatnie zabrały głos kolejne przedstawicielki Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie – Magdalena Furgał – kierownik Zespołu Programów Pomocy i Integracji Społecznej oraz Aneta Zapart – zatrudniona w tym zespole, a zarazem opiekunka projektów. Prezentacja dotyczyła zmian w projektach systemowych OP{S/ PCPR realizowanych w ramach priorytetu VII POKL oraz wydłużenia okresu realizacji projektów. Prelegentki przedstawiły kwestie formalne związane ze składaniem pisma do Wojewódzkiego Urzędu Pracy dotyczącego zamiaru przedłużenia projektu; kwalifikowalności środków w przypadku wydłużenia projektów i rozliczenia wydatków w projektach.

Wydarzenia zamknął przedstawiciel Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, który zachęcił uczestników spotkania do przedstawiania zagadnień, które mogą stać się przedmiotem spotkań grupy tematycznej ds. realizacji projektów systemowych w poddziałaniach 7.1.1 i 7.1.2 POKL. 



Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Kapitał LudzkiEuropejski Fundusz SpołecznyWojewództwo MałopolskieUnia Europejska

Opracowanie Prekursor