AktualnościSzkoleniaDoradztwoGaleriaFAQKalendarium szkoleń
Sprawdź ofertę szkoleń

Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności

Aktualności

O programach korekcyjno-edukacyjnych na spotkaniu grupy ds. przeciwdziałania przemocyO programach korekcyjno-edukacyjnych na spotkaniu grupy ds. przeciwdziałania przemocy

9 grudnia w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Wielickiej w Krakowie odbyło się spotkanie grupy tematycznej ds. przeciwdziałania przemocy. 


Grupa, która funkcjonuje w ramach Regionalnej Platformy Współpracy działającej przy Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Krakowie, zajmuje się zagadnieniami dotyczącymi przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W skład grupy wchodzą przede przedstawiciele Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie oraz Ośrodków Interwencji Kryzysowej z województwa małopolskiego.

Spotkanie, które odbyło się 9 grudnia, dotyczyło realizacji programów korekcyjno-edukacyjnych. Oprócz uczestników grupy tematycznej, w wydarzeniu wziął udział Pan Jerzy Szczepaniec, Koordynator Wojewódzki ds. przeciwdziałania przemocy. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji Pani Marty Statuch (PCPR Olkusz), która zajmuje się przeprowadzeniem programów korekcyjno-edukacyjnych w swojej instytucji. Prelegentka w interesujący sposób przedstawiła metody, które stosuje w pracy z grupą oraz opowiedziała o problemach, które dotyczą głównie rekrutacji uczestników. Wystąpienie wywołało dyskusję dotyczącą monitoringu osób, które przeszły przez takie grupy. Zgodnie z przepisami bowiem taki monitoring ma być prowadzony przez 3 lata. Przedmiotem dyskusji było głównie pozyskiwanie informacji o takich osobach, co nie zawsze jest łatwe, ponieważ inne instytucje (np. OPS czy policja) nie zawsze są obowiązane udzielać takich danych, ze względu choćby na ochronę danych osobowych. Tymczasem ustawa nie precyzuje tej kwestii w sposób odpowiedni.

Następnie każdy z uczestników spotkania przedstawił swoje metody realizacji programów korekcyjno-edukacyjnych. Wypowiedzi te skomentował Pan Jerzy Szczepaniec, który udzielił kilku metodologicznych wskazówek. Ustalono, że w przyszłym toku potrzebna będzie organizacji kolejnego spotkania dotyczącego tego zagadnienia, z uwagi na złożoność tego procesu i potrzebę dzielenia się doświadczeniami w tym zakresie. 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Kapitał LudzkiEuropejski Fundusz SpołecznyWojewództwo MałopolskieUnia Europejska

Opracowanie Prekursor