AktualnościSzkoleniaDoradztwoGaleriaFAQKalendarium szkoleń
Sprawdź ofertę szkoleń

Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności

Aktualności

Podsumowanie seminarium dla kadry zarządzającej PCPRPodsumowanie seminarium dla kadry zarządzającej PCPR

W dniach 29-30 sierpnia w Krakowie odbyło się seminarium dla kadry zarządzającej PCPR oraz MOPS z miast na prawach powiatu z Małopolski. 


Wydarzenie odbyło się w Krakowie, była to odpowiedź Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej na zapotrzebowanie zgłaszane przez dyrektorów PCPR na stworzenie możliwości wymiany informacji i omówienia bieżących kwestii związanych z pracą tych instytucji.

W pierwszym dniu seminarium uczestnicy mieli okazję zapoznać się z działalnością grup tematycznych Regionalnej Platformy Współpracy. To zagadnienie przybliżyła im kierownik projektu Szkolenie i doskonalenie zawodowe kadr pomocy społecznej, Joanna Liszka. To zagadnienie ważne w kontekście działalności dyrektorów PCPR oraz MOPS z miast na prawach powiatu, bowiem pracownicy tych instytucji są uczestnikami większości grup tematycznych działających w ramach Platformy i w znacznej mierze wyznaczają kierunki ich działania.

Po tej informacji Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Wioletta Wilimska rozpoczęła dyskusję na temat powołania Konwentu Dyrektorów PCPR Województwa Małopolskiego. Dyrektor ROPS przedstawiła pokrótce genezę tej koncepcji. Od początku bieżącego do ROPS w Krakowie napływały sygnały dotyczące potrzeby powołania Konwentu, który mógłby działać pod egidą ROPS Kraków – w ramach Regionalnej Platformy Współpracy. Dyrektor ROPS Kraków zadeklarowała wszelką pomoc w obszarze działania Konwentu, jednak zaznaczyła, że potrzebna jest do tego wola wszystkich PCPR oraz MOPS z miast na prawach powiatu z Małopolski. Uczestnicy spotkania (19 spośród 22 zainteresowanych instytucji) zgodnie zaznaczyli swój akces do Konwentu, wobec czego dalsza część poświęcona była kwestiom związanym z formalnym działaniem tego gremium. Ustalono, że inauguracyjne spotkanie odbędzie się w październiku br.

Tego samego dnia odbyła się ponadto prelekcja dotycząca zarządzania jednostką, przeprowadzona przez trenerkę Martę Kostecką-Korbiel. Była to okazja do wymiany doświadczeń w zakresie kierowania jednostek organizacyjnych pomocy społecznej.

Drugi dzień seminarium w całości poświęcony był zagadnieniom prawnym związanym z organizacją pieczy zastępczej. Prelekcję na temat najnowszych zmian w ustawie o wspierania rodziny i systemie pieczy zastępczej przeprowadził Bartłomiej Mazurkiewicz. Uczestnicy spotkania mieli okazji rozstrzygnąć wątpliwości dotyczące stosowania przepisów i codziennej praktyki dotyczącej organizacji pieczy. Prelegent w przejrzysty sposób przedstawił znowelizowanej ustawy oraz przedstawił przykład uchwały, w której uregulowane są kwestie odpłatności za pobyt dziecka w pieczy zastępczej. Dokumenty te można pobrać poniżej:

Zmiany w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej
Uchwała M.St. Warszawy ws. odpłatności za pobyt w pieczy


  

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Kapitał LudzkiEuropejski Fundusz SpołecznyWojewództwo MałopolskieUnia Europejska

Opracowanie Prekursor