AktualnościSzkoleniaDoradztwoGaleriaFAQKalendarium szkoleń
Sprawdź ofertę szkoleń

Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności

Aktualności

Prace nad standardami Ośrodków Interwencji KryzysowejPrace nad standardami Ośrodków Interwencji Kryzysowej

25 listopada w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego miało miejsce spotkanie grupy roboczej ds. Ośrodków Interwencji Kryzysowej.



W spotkaniu, oprócz stałych uczestników grupy (a zatem dyrektorów Ośrodków Interwencji Kryzysowej z województwa małopolskiego) wzięła udział prof. Dorota Kubacka-Jasiecka Instytutu Psychologii Stosowanej UJ oraz Beata Zadumińska z Towarzystwa Interwencji Kryzysowej.

Obecności wymienionych uczestniczek wiązała się z przedmiotem prac grupy w ostatnim czasie, a mianowicie ze standardami Ośrodków Interwencji Kryzysowej. To pionierskie zadanie (według dostępnej uczestnikom grupy wiedzy taki dokument nie powstał dotychczas w Polsce) będzie z jednej strony czasochłonne i trudne, a z drugiej może usprawnić pracę Ośrodków Interwencji Kryzysowej. Warto podkreślić, że uczestnicy grupy roboczej tworzą Towarzystwo Ośrodków Interwencji Kryzysowej, który ma charakter Ogólnopolski. Fakt ten może przyczynić się do tego, iż powstałe standardy będą punktem odniesienia dla działania OIK nie tylko w Małopolsce, ale i w całym kraju.

Podczas spotkania uczestnicy grupy roboczej przedstawili prof. Kubackiej-Jasieckiej zakres i charakter swoich prac. Następnie rozpoczęła się dyskusja na temat działania Ośrodków Interwencji Kryzysowej, szczególnie w kontekście obowiązujących aktów prawnych. Ważnym punktem dyskusji było również zagadnienie zawodu interwenta kryzysowego. Jak podkreślano, przydatnym rozwiązaniem byłoby powołanie na drodze formalnej takiego zawodu. Dodatkowo, co podkreślała szczególnie prof. Kubacka-Jasiecka, nie można dopuścić do sytuacji, w której wymagałoby się od takiej osoby przede wszystkim stosowania metod psychologicznych. Owszem, osoba taka musi znać zagadnienia z dziedziny psychologii, jednak nie może stosować tylko takich metod w swojej pracy. Zagadnienie zawodu interwenta kryzysowego mogłoby być ważną częścią planowanych standardów.

Spotkanie zakończyło się konkluzją, iż najbliższe miesiące będą czasem prac nad standardami Interwencji Kryzysowej. Prof. Kubacka-Jasiecka pod koniec tych prac zapozna się z ich rezultatem. Dokument ten następnie będzie mógł być traktowany jako punkt odniesienia dla osób kierujących Ośrodkami Interwencji Kryzysowej, ale także jako rekomendacja dla tworzących prawo w Polsce. 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Kapitał LudzkiEuropejski Fundusz SpołecznyWojewództwo MałopolskieUnia Europejska

Opracowanie Prekursor