AktualnościSzkoleniaDoradztwoGaleriaFAQKalendarium szkoleń
Sprawdź ofertę szkoleń

Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności

Aktualności

Relacja z posiedzenia Konwentu Dyrektorów PCPR z 14 lipcaRelacja z posiedzenia Konwentu Dyrektorów PCPR z 14 lipca

14 lipca odbyło się posiedzenie Konwentu Dyrektorów PCPR Województwa Małopolskiego, poświęcone m.in. zagadnieniom związanym z realizacją zapisów ustawy o wspieraniu rodziny i system pieczy zastępczej. 


Konwent Dyrektorów PCPR Województwa Małopolskiego powstał w ubiegłym roku i działa w ramach Regionalnej Platformy Współpracy. W jego skład wchodzą Dyrektorzy PCPR oraz MOPS z miast na prawach powiatu z Małopolski. Przedwodniczącym Konwentu jest Dyrektor PCPR w Myślenicach Pan Piotr Gofroń.

W posiedzeniu, które miało miejsce 14 lipca, oprócz uczestników Konwentu, brali udział również przedstawiciele ośrodków adopcyjnych. Miało to związek m.in. z ubiegłoroczną nowelizacją ustawy o wspieraniu rodziny i system pieczy zastępczej, której zapisy przewidują więcej wspólnych zadań organizatorów pieczy zastępczej oraz ośrodków adopcyjnych. Pierwsza część spotkania była poświęcona właśnie tej współpracy.

W kolejnej części posiedzenia wzięła udział przedstawicielka Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie Pani Janina Bielska, która wyjaśniała kwestie związane z zatrudnianiem i czasem pracy koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej, o którym mowa w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Inspektor pracy wyjaśniała wątpliwości związane z art. 79 ustawy o wspieraniu rodziny i system pieczy zastępczej, gdzie mowa jest o zatrudnianiu koordynatora w systemie zadaniowego czasu pracy.

Następnie miało miejsce wystąpienie Pani Ewy Cadoux (doradcy w projekcie szkoleniowym z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej), która wyjaśniała kwestie związane ze stosowaniem ww. ustawy, m.in. takie jak przetwarzanie danych osobowych; dochodzenie świadczeń alimentacyjnych przez dyrektora PCPR, przez dyrektora POW; nowe warunki konieczne do spełnienia przez pełniących funkcję rodziny zastępczej oraz kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej, rodziny zastępczej niezawodowej lub prowadzenia rodzinnego czy przyznawanie świadczeń pieniężnych dla rodziny zastępczej oraz prowadzących rodzinny dom dziecka.

W ostatniej części spotkania miała miejsce dyskusja uczestników posiedzenia nad omawianymi zagadnieniami. 




 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Kapitał LudzkiEuropejski Fundusz SpołecznyWojewództwo MałopolskieUnia Europejska

Opracowanie Prekursor