AktualnościSzkoleniaDoradztwoGaleriaFAQKalendarium szkoleń
Sprawdź ofertę szkoleń

Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności

Aktualności

Relacja z posiedzenia Rady Platformy - 2.03Relacja z posiedzenia Rady Platformy - 2.03

Posiedzenie Rady, które odbyło się 2 marca, poświęcone było dyskusji nad działaniem grup tematycznych, a także przygotowaniami do realizacji MRPO na lata 2014-2020. 


Posiedzenia Rady Regionalnej Platformy Współpracy odbywają się 2 razy do roku, podczas tych spotkań wyznaczane są kierunki prac grup tematycznych oraz podejmowane są dyskusje nad aktualnymi problemami w zakresie pomocy i integracji społecznej w Małopolsce.

Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, Pani Wioletta Wilimska, która przewodniczy pracom Rady, w przywitaniu uczestników spotkania zaznaczyła, że ten rok będzie istotny dla realizacji zadań przez instytucji pomocy i integracji społecznej ze względu na fakt nowej perspektywy finansowej, realizowanej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Prelegentka oświadczyła, że skład Rady Regionalnej Platformy Współpracy uległ rozszerzeniu – nowym uczestnikiem tego gremium został Pan Rafał Solecki – Dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości. Ten podmiot będzie pełnić funkcję Instytucji Pośredniczącej w MRPO na lata 2014-2020 dla osi 9 – Region Spójny Społecznie. Dyrektor ROPS Kraków wyraziła nadzieję, że współpraca pomiędzy instytucjami realizującymi projekty w tym zakresie a MCP będzie się układać pomyślnie, a obecność przedstawiciela Instytucji Pośredniczącej w Radzie przyczyni się do dobrej wymiany informacji.

Następnie przedstawiciele projektu Szkolenie i doskonalenie zawodowe kadr pomocy społecznej prezentowali zagadnienia związane z działaniami skierowanymi do pracowników instytucji pomocy i integracji społecznej. Pierwszą kwestią były szkolenia: po zaprezentowaniu zakresów tematycznych uczestnicy spotkania mieli okazję do przedstawienia swoich wniosków w tym obszarze. Konsultacje nad tematami szkoleniowymi rozpoczęły się już wcześniej – drogą elektroniczną, jednak podczas posiedzenia sformułowano dodatkowe uwagi, zostaną one wzięte pod uwagę przy uzupełnianiu oferty szkoleniowej. Później omówione została działania poszczególnych grup tematycznych, szczególnie w kontekście planów na rok 2015 i produktów, które powstaną w wyniku tych prac. W tym roku – Uchwałami 1/2015 i 2/2015 Rady Regionalnej Platformy Współpracy, powołane zostały nowe grupy tematycznej: ds. mieszkań chronionych i ds. wczesnej wielospecjalistycznej interwencji w rozwoju dziecka niepełnosprawnego i zagrożonego nieprawidłowym rozwojem. Właśnie tej ostatniej kwestii poświęciła wystąpienie Joanna Liszka – kierownik zespołu szkoleniowego. Prelegentka omówiła planowany zakres działania grupy i zakładane rezultaty.

W drugiej części przedstawicielka Małopolskiego Obserwatorium Polityki Społecznej przedstawiła prezentacją dotyczącą badania „Mieszkania chronione dla opuszczających pieczę zastępczą. Analiza dostępności i zapotrzebowania”, którego celem było wypracowanie rekomendacji dla wsparcia rozwoju i funkcjonowania mieszkań chronionych dla usamodzielnianej młodzieży w Małopolsce. Pośrednim efektem badania i rekomendacji jest utworzenie nowej grupy tematycznej i podjęcie tego tematu w gronie małopolskich instytucji.

Po dyskusji na temat działania nowych grup tematycznych, przedstawicielki Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości przedstawiły działalność tej instytucji. Prelegentki zaznaczały, że MCP będzie wdrażać MRPO 2014-2020 w zakresie PI 9i „Aktywne włączenie, w tym z myślą o promowaniu równych szans oraz aktywnego uczestnictwa i zwiększaniu szans na zatrudnienie”. Przedstawicielki MCP udzieliły odpowiedzi na liczne pytania dotyczące planów na ten rok w obszarze realizacji projektów.

Posiedzenie Rady zakończyło się dyskusją nad kształtem i zakresie projektów realizowanych przez OPS i PCPR w nowym okresie programowania. Podkreślana była konieczność objęcia wsparciem grup najbardziej potrzebujących. Przedstawicielki MCP zapowiedziały gotowość pomocy w tym obszarze. 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Kapitał LudzkiEuropejski Fundusz SpołecznyWojewództwo MałopolskieUnia Europejska

Opracowanie Prekursor