AktualnościSzkoleniaDoradztwoGaleriaFAQKalendarium szkoleń
Sprawdź ofertę szkoleń

Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności

Aktualności

Relacja z posiedzenia Rady Regionalnej Platformy WspółpracyRelacja z posiedzenia Rady Regionalnej Platformy Współpracy

Posiedzenie Rady było ostatnim w tym roku wydarzeniem zorganizowanych w ramach Regionalnej Platformy Współpracy. 


Spotkanie odbyło się 15 grudnia i było poświęcone podsumowaniu wszystkich wydarzeń w ramach Regionalnej Platformy Współpracy, które odbyły się w roku 2014, a także przedstawieniu działań Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie w zakresie współpracy instytucji. Warto przypomnieć, że w skład Rady wchodzą przedstawiciele samorządów wszystkich szczebli z Małopolski. Do zadań Rady należy m.in. wypracowanie stanowisk Platformy w związku z projektowanymi rozwiązaniami legislacyjnymi, powoływanie grup tematycznych i planowanie ich prac, a także animowanie bieżącej działalności Platformy.

Posiedzenie Rady w dniu 15 grudnia otworzyła Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie Pani Wioletta Wilimska, która podsumowała działanie grup tematycznych w mijającym roku. Prelegentka zaznaczyła, że łącznie w spotkaniach grup wzięło ponad 230 osób, odbyło się 29 spotkań, powstały 2 nowe grupy tematyczne. Jeśli chodzi o samą Radę, to podjęła ona 2 uchwały, dotyczące powołania nowych grup.

Kolejny głos zabrał Jacek Kowalczyk, Wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy w Krakowie, który zaprezentował wdrażanie rozwiązań ze Standardów Pracy Socjalnej WRZOS w Krakowie. Prelegent nacisk położył na rozdzielenie pracy socjalnej od procedury administracyjnej, co jest zasadniczą nowością w działaniu ośrodka. Jak zaznaczył, postępowanie administracyjne stanowi gwarancję ze strony  państwa w zakresie prawidłowego przebiegu procedury, praca socjalna natomiast dotyczy działań w zakresie pomocy w prawidłowym funkcjonowaniu w społeczeństwie wspieranych osób. Jacek Kowalczyk podkreślał również, że praca osób zajmujących się postępowaniem administracyjnym to także zadanie pracownika socjalnego, toteż wartościowanie odnośnie obydwu ról jest bezzasadne. Wystąpienie prelegenta wywołało wiele pytań dotyczących szczegółów i ewentualnych problemów we wdrażaniu tych rozwiązań. Wicedyrektor MOPS Kraków wyjaśniał, że ten model dobrze się sprawdza i przynosi pozytywne rezultaty.

Później Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Myślenicach, a jednocześnie Przewodniczący Konwentu Dyrektorów PCPR Województwa Małopolskiego, Piotr Gofroń, przedstawił informacje o Konwencie. Prelegent przypomniał, że ostateczna decyzja o powołaniu takiego gremium zapadła już podczas seminarium dla Dyrektorów Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej z miast na prawach powiatu w dniach 29-30.08.2014 r., choć przedstawiciele środowiska sygnalizowali taką potrzebę o wiele wcześniej. Decyzją Rady Regionalnej Platformy Współpracy Konwent działa jako grupa tematyczna w ramach tejże Platformy. Spotkanie inauguracyjne odbyło się 28 października br. Piotr Gofroń dodał, że inicjatywa powołania Konwentu wyszła od Dyrektorów PCPR i MOPS z miast na prawach powiatu. ROPS Kraków przychylnie ustosunkował się do tego postulatu i zapewnił wsparcie organizacyjne i merytoryczne. Prelegent przekazał również uczestnikom posiedzenia Rady informację, że Konwent pracuje nad stanowiskami do MPiPS ws. uwag do zmian w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, a także formularza Oceny Zasobów Pomocy Społecznej. 

Następnie przedstawiciel Małopolskiego Obserwatorium Polityki Społecznej podsumował wstępne rezultaty badania ewaluacyjne projektów systemowych POKL, Poddziałania  7.1.1 i 7.1.2; przeprowadzonego przez ten zespół ROPS Kraków. Prelegent omówił główne założenia badawcze oraz wstępne wnioski. Szczególnie interesująca była charakterystyka rodzajów beneficjentów projektów.

W kolejnej części spotkania Aneta Kosiba, Kierownik Działu Polityki Społecznej Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, przedstawiła informacje na temat Małopolskich Programów na lata 2014-2020: Wspierania Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej oraz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Prelegentka zwróciła uwagę, że programy te były już wstępnie konsultowane podczas spotkań 3 grup tematycznych w ramach Regionalnej Platformy Współpracy: ds. wspierania rodziny; ds. systemu pieczy zastępczej, a także połączonym spotkaniu grup ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz Ośrodków Interwencji Kryzysowej. Prelegentka zaznaczyła, że to jeszcze nie koniec konsultacji i zachęca do nadsyłania uwag do programów. Dokumenty te zostaną jeszcze rozesłane do małopolskich instytucji.

Na koniec Joanna Liszka, kierownik projektu Szkolenie i doskonalenie zawodowe kadr pomocy społecznej, omówił główne założenia kampanii przeprowadzonej przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, pod nazwą „Rozmówki polsko-polskie”. Prelegenta zaznaczyła, że celem kampanii było zwrócenie uwagi Małopolan na to, iż warto pielęgnować relacje sąsiedzkie i że często mały gest wystarczy, by pomóc komuś w poczuciu izolacji. Joanna Liszka podsumowała również szczegółowo działanie Regionalnej Platformy Współpracy w roku 2014. Prelegentka zapowiedziała, że w roku 2015 planowane jest powołanie kolejnych grup tematycznych, będzie to przedmiotem dyskusji podczas pierwszego w przyszłym roku posiedzenia Rady.

Poniżej można pobrać prezentacje wygłoszone podcas posiedzenia Rady.





Prezentacja - Jacek Kowalczyk, MOPS Kraków

Prezentacja - Ewaluacja projektów systemowych 7.1.1 i 7.1.2
Prezentacja - Małopolskie Programy na lata 2014-2020
Prezentacja - Kampania "Rozmówki polsko-polskie"
Prezentacja - Działania grup tematycznych w roku 2014

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Kapitał LudzkiEuropejski Fundusz SpołecznyWojewództwo MałopolskieUnia Europejska

Opracowanie Prekursor