AktualnościSzkoleniaDoradztwoGaleriaFAQKalendarium szkoleń
Sprawdź ofertę szkoleń

Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności

Aktualności

Relacja z wizyty studyjnej w SOIKRelacja z wizyty studyjnej w SOIK

24 kwietnia odbyła się wizyta studyjna w Sądeckim Ośrodku Interwencji Kryzysowej. Wydarzenia połączone było z konferencją poświęconej przemocy wobec osób starszych i niepełnosprawnych.



W wizycie udział wzięli przedstawiciele Ośrodków Interwencji Kryzysowej, powiatowych centrów pomocy rodzinie oraz MOPS z miast na prawach powiatu z województwa małopolskiego. Wydarzenie rozpoczęło się od udziału uczestników w konferencji „Współczesny problem przemocy wobec osób starszych i niepełnosprawnych”. Konferencja, organizowana przez Sądecki Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Nowym Sączu wraz z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, była skierowana do pracowników socjalnych, kuratorów, funkcjonariuszy policji, pedagogów, psychologów, nauczycieli rodziców oraz innych osób zainteresowanych tą problematyką. Ze względu na zbieżność dat wizyty studyjnej i konferencji, a także główny cel uczestników wizyty, połączono te wydarzenia. Uczestnicy wizyty, czyli pracownicy OIK, PCPR oraz MOPS z miast na prawach powiatu z Małopolski, byli zainteresowaniu zapobieganiem przemocy wobec osób starszych i niepełnosprawnych, stąd tematyka konferencji była zbieżna z zakresem ich obowiązków.

Jako pierwsza na konferencji wystąpiła prof. dr hab. Beata Tobiasz-Adamczyk, z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, tematem referatu były „Uwarunkowania i konsekwencje przemocy wobec osób starszych”. Prelegentka podkreśliła, że przemoc jest bardzo ważnym zagadnieniem w starzejącym się społeczeństwie, w ostatnich latach zjawisko to zaczęło być postrzegane jako ogólnoświatowy problem. Realna ocena zjawiska nadużyć wobec osób starszych i niepełnosprawnych jest niemożliwa ze względu na dużą liczbę nieujawnionych incydentów (nawet 84 proc. przypadków przemocy wobec osób starszych jest nieujawnianych). Prelegentka przytoczyła definicje przemocy wobec osób starszych oraz wynikach badań z tym związanych. Prof. Tobiasz-Adamczyk zaznaczyła, że często osoby starsze doświadczające przemocy nie zgłaszają tego faktu, ponieważ bardzo często są przekonani o bezskuteczności oraz braku udzielenia im pomocy ze strony instytucji. Ofiary nadużyć boją się też umieszczania w domach opieki, wstydzą się postępowania swoich oprawców, jeśli są oni członkami rodziny oraz brakuje im wewnętrznej, psychicznej determinacji, by zgłosić incydent np. na policję. Sytuację komplikuje dodatkowo zależność materialna, mieszkaniowa i emocjonalna od sprawców przemocy.

Nieco inną perspektywę przedstawiła kolejna prelegentka – lek. med. Anna Szczepanik-Dziadowicz, dyrektor ŚDS w Nowym Sączu, której prezentacja zatytułowana była. „Przemoc – gdzie agresor, gdzie ofiara? Doświadczenia i spostrzeżenia”. Prelegentka przedstawiła nieco przewrotną wizję, z której wyłania się podwójna rola osób doświadczających przemocy: ofiar oraz sprawców. Kilka krótkich historii zaczerpniętych z doświadczenia prelegentki, w których osoby niesamodzielne są sprawcami przemocy, była przyczynkiem do rozważań nad złożonością zjawisk dotyczących przemocy wobec osób starszych i niepełnosprawnych. Wystąpienie zakończyło się konkluzją, że kwestia tej przemocy jest zjawiskiem niejednoznacznych i nie poddaje się uogólnieniom.  

Po tym wystąpieniu uczestnicy wizyty udali się do Sądeckiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej przy ul. Śniadeckich 10 a. Po krótkim wprowadzeniu, dokonanym przez Dyrektora SOIK Czesława Baranieckiego, uczestnicy odwiedzili kolejno poszczególne działy Ośrodka:

  • Dział Wsparcia i Interwencji w Sytuacjach  Kryzysowych
  • Dział Profilaktyki i Terapii Uzależnień
  • Dział Terapii Przeciwdziałania Agresji
  • Dział Readaptacji Społecznej
  • Dział Opieki nad Osobami Nietrzeźwymi

Po zwiedzeniu siedziby Sądeckiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej według powyżej przedstawionego harmonogramu uczestnicy wizyty wysłuchali prezentacji dotyczących działalności SOIK. Działalność tej instytucji zakrojona jest na dość szeroką skalę. Wynika to, jak podkreślił Dyrektor Czesław Baraniecki, z faktu, iż Ośrodek służy mieszkańcom Miasta Nowego Sącza, powiatu sądeckiego ziemskiego, gorlickiego i limanowskiego. Samorządy tych powiatów partycypują w kosztach utrzymania jednostki. Prelegenci podkreślali, że zasadniczym obszarem działania SOIK jest szeroko pojęta interwencja skierowana ku jednostkom i rodzinom oraz  zintegrowana współpraca z organami administracji samorządowej, oraz różnymi elementami systemu społecznego, które mają pomóc w rozwiązywaniu problemów zagrożonych rodzin i osób. Podstawowym elementem funkcjonowania Ośrodka jest partnerstwo miedzy pomagającymi a potrzebującymi, które prowadzi do osiągania sukcesu tj. zredukowania bądź rozwiązania problemów, odzyskania zdolności do samodzielnego funkcjonowania.

Po prezentacjach odbyła się dyskusja dotycząca różnych sposób funkcjonowania Ośrodków Interwencji Kryzysowej w województwie małopolskim. Dyskusja zakończyła się konstatacją, że kluczem do prawidłowego działania OIK jest finansowanie na odpowiednim poziomie, a także dobra organizacja pracy. 



Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Kapitał LudzkiEuropejski Fundusz SpołecznyWojewództwo MałopolskieUnia Europejska

Opracowanie Prekursor