AktualnościSzkoleniaDoradztwoGaleriaFAQKalendarium szkoleń
Sprawdź ofertę szkoleń

Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności

Aktualności

Relacja ze spotkania grupy ds. projektów POKLRelacja ze spotkania grupy ds. projektów POKL

Wydarzenie było poświęcone realizacji Programów Aktywności Lokalnej przez małopolskie OPS i PCPR. 


Spotkanie grupy tematycznej ds. projektów systemowych PO KL w poddziałaniach 7.1.1 i 7.1.2 odbyło się w dniu 14 kwietnia. Grupa działa w ramach Regionalnej Platformy Współpracy i skupia przedstawicieli instytucji realizujących projekty. Spotkanie było poświęcone realizacji Programów Aktywności Lokalnej. Dodatkowo poruszona została tematyka końcowego rozliczania projektów oraz nowa perspektywa w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Uczestników spotkania przywitała Joanna Liszka, kierownik projektu Szkolenie i doskonalenie zawodowe kadr pomocy społecznej, które podkreśliła, że praca środowiskowa jest niezwykle ważnym i wartościowym elementem pracy socjalnej, który może być kontynuowany także po zakończeniu realizacji projektów systemowych. Następnie Agnieszka Gajda-Górecka przedstawiła informacje statystyczne dotyczące realizacji PAL w ramach projektów w poddziałaniach 7.1.1 i 7.1.2 od 2008 roku, a także zasygnalizowała, że będą one możliwe również w nowej perspektywie.

Następnie przedstawiciel Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie przedstawił informacja o Programach Aktywności Lokalnej realizowanych w ramach projektu „Pora na aktywność”. Prelegent podkreślił, że inspiracją we wprowadzeniu tej metody były podobne przedsięwzięcia realizowane we Frankfurcie i Lipsku, które odwiedzili przedstawiciele władz Krakowa. W MOPS Kraków realizowanych jest kilkanaście Programów, jest to uzależnione od specyfiki danych dzielnic i problemów towarzyszących ich mieszkańcom. Prelegent zaznaczył, że PAL pozwala na angażowanie osób, które nie są klientami pomocy społecznej, dzięki czemu metoda ta nie nosi w sobie ryzyka stygmatyzacji. Przedstawiciel MOPS Kraków wymienił również błędy, których należy unikać realizując PAL.

W kolejnej części swoje doświadczenia w realizacji Programu Aktywności Lokalnej omówiły przedstawicielki Ośrodka Pomocy Społecznej w Andrychowie w ramach projektu „Wykorzystaj swoją szansę”. Prelegentki zaznaczyły, że rozpoczynają dopiero tę formę wsparcia, choć projekt realizowany jest już od 2008 roku. W wystąpieniu przedstawicielki OPS Andrychów tłumaczyły, dlaczego w ich instytucji zdecydowano się na PAL, m.in. było to spowodowano poszukiwaniem metody, które uaktywni klientów pomocy społecznej, a jednocześnie działania będą skierowane również do osób, które nie korzystają z usług ośrodka. Prelegentki zaznaczyły również, że działania w ramach PAL zakładają kompleksowe wspieranie i reintegrację rodziny.

Kolejna prezentacji została przedstawiona przez przedstawicielki Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Targu, które omówiły Program Aktywności Lokalnej realizowanych w ramach projektu „Wykluczyć wykluczenie wśród mieszkańców powiatu nowotarskiego”. W powiecie nowotarskim, grupą w szczególny sposób zagrożoną wykluczeniem społecznym lub podlegającą wykluczeniu są osoby niepełnosprawne. Innym problemem w powiecie nowotarskim jest przemoc w rodzinie, stosowana głównie przez mężczyzn. Właśnie do tych grup szczególnie zostały skierowane działania w ramach PAL. Prelegentki podkreśliły, że PAL realizowany przez PCPR w Nowy Targu ma na celu działania na rzecz rozwiązywania problemów społeczności lokalnej oraz aktywizację społeczną, a także współpracę i koordynację działań organizacji i instytucji kluczowych dla zaspokojenia potrzeb członków społeczności lokalnej.

W ostatniej części spotkania doradca projektu Szkolenie i doskonalenie zawodowe kadr pomocy społecznej omówił kwestie dotyczące reguły proporcjonalności, kryterium dostępu oraz limitów kosztów, a także szeroko pojętemu kończeniu realizacji projektów. W wydarzeniu brały udział również przedstawicielki Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości, czyli instytucji wdrażającej oś 9 Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, wobec czego uczestnicy spotkania wykorzystali tę okazję na zadawanie pytań dotyczących nowej perspektywy.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Kapitał LudzkiEuropejski Fundusz SpołecznyWojewództwo MałopolskieUnia Europejska

Opracowanie Prekursor