AktualnościSzkoleniaDoradztwoGaleriaFAQKalendarium szkoleń
Sprawdź ofertę szkoleń

Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności

Aktualności

Relacja ze spotkania grupy ds. systemu pieczy zastępczej 26.09Relacja ze spotkania grupy ds. systemu pieczy zastępczej 26.09

26 września odbyło się spotkanie grupy tematycznej ds. systemu pieczy zastępczej poświęcone przepisom ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. 


Spotkanie otworzyła kierownik projektu Szkolenie i doskonalenie zawodowe kadr pomocy społecznej Joanna Liszka, która przedstawiła działania Regionalnego Platformy Współpracy przy Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Krakowie. Prelegentka omówiła również bieżące działania grup tematycznych, szczególnie w kontekście tych, w których uczestniczą przedstawiciele Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie: Monika Sacha oraz Przemysław Raczkowski, którzy na prośbę uczestników grupy tematycznej ds. systemu pieczy zastępczej zostali zaproszeni w charakterze ekspertów. Po przedstawieniu się przez gości, Przemysław Raczkowski rozpoczął swoje wystąpienie od kwestii, które zostały wskazane przez uczestników grupy: organizacja spotkań dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej z rodzicami biologicznymi; udzielanie przez sądy przedstawicielom PCPR informacji na temat prowadzonych spraw dotyczących pieczy zastępczej oraz przewóz dzieci odbieranych rodzicom do placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Przemysław Raczkowski omówił przepisy regulujące wskazane kwestie, zaznaczając, że niektóre z nich nie są doprecyzowane. I tak sprawa przewozu dzieci do pieczy zastępczej czy do placówek opisana jest m.in. w Regulaminie Sądów Powszechnych oraz Kodeksie Postępowania Cywilnego, a także w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Za przewóz odpowiada podmiot właściwy, w tym przypadku jest to starosta. Prelegent, podczas dyskusji, która pojawiła się po tej części wystąpienia, doradzał, by w takie kwestii współpracować z przedstawicielami policji.

Prelegent odniósł się także do spotkań dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej z rodzicami biologicznymi. Zaznaczył przy tym, że o ile w postanowieniu sądu nie wskazano inaczej, to dziecko może bez ograniczeń widywać się ze swoimi rodzicami; przepisy prawa nie wskazują na ograniczenia w tym obszarze.

Przedstawiciele grupy tematycznej pytali również o sprawę udzielania informacji organizatorowi pieczy zastępczej przez sądy w toczących się sprawach dotyczących pieczy, a także informowania rodzin o leczeniu dziecka. Zgodnie z przepisami prawo do informacji dotyczących leczenia i innych spraw dotyczących zdrowia mają tylko rodzice biologiczni. Rodzic zastępczy zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej może się zwrócić do sądu o zgodę na otrzymywania takich informacji (art. 38 a). W sprawie informowania przez sąd o postępowania dot. pieczy, to organizator powinien się o to zwracać do sądu; ten ostatni nie musi tego robić „automatycznie”

W drugiej części spotkania przedstawiciel Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego omówił najważniejsze zmiany w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Na koniec ustalono, że najbliższe spotkanie odbędzie się w grudniu br. Zostanie podczas niego poruszona kwestia ułożenia wspólnie z grupą procedury i modelu pracy koordynatora. Zostaną również omówione tematy na rok 2015. 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Kapitał LudzkiEuropejski Fundusz SpołecznyWojewództwo MałopolskieUnia Europejska

Opracowanie Prekursor