AktualnościSzkoleniaDoradztwoGaleriaFAQKalendarium szkoleń
Sprawdź ofertę szkoleń

Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności

Aktualności

Relacja ze spotkania grupy ds. współpracy OPS/PCPR PUPRelacja ze spotkania grupy ds. współpracy OPS/PCPR PUP

13 listopada odbyło się kolejne spotkanie grupy ds. współpracy środowiska pomocy i integracji społecznej oraz urzędów pracy. 


Spotkanie otworzył przedstawiciel Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, który wobec obecności kilkorga nowych uczestników omówił założenia Regionalnej Platformy Współpracy, a szczególnie grupy tematycznej ds. współpracy OPS/PCPR z PUP. Ponadto prelegent omówił podstawowe założenia wypracowanej w bieżących roku publikacji powstałej przy udziale wszystkich uczestników grupy tematycznej.

Po wprowadzeniu przedstawicielka Sądeckiego Urzędu Pracy omówiła założenia realizowanego wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Nowym Sączu oraz Stowarzyszeniem na Rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Inicjatyw Lokalnych STOPIL w Nowym Sączu projektu „Podmiot zatrudnienia socjalnego partnerem Ośrodka Pomocy Społecznej i Powiatowego Urzędu Pracy w realizacji kontraktów socjalnych”. Projekt ten na tle dotychczasowych dobrych praktyk prezentowanych podczas spotkań grupy wyróżnia się tym, iż realizowany jest wspólnie z organizacją pozarządową. Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem przysłuchali się prezentacji, a następnie zadawali pytania dotyczące szczegółów realizacji projektu.

Następnie przedstawicielka Ośrodka Pomocy Społecznej w Zabierzowie omówiła założenia metodyki pracy Trenera Zatrudnienia Wspieranego. OPS w Zabierzów przystąpił do tego projektu, wobec czego miał możliwość z korzystania z bezpłatnego szkolenia w zakresie tej metody. Prelegentka, która od kilku lat korzystana z metody TZW przy aktywizacji klientów, zaznaczyła, że jest to skuteczny sposób, jednak czasochłonny i wymagający odpowiedniej organizacji pracy w jednostce. W spotkaniu brały udział również przedstawiciele innych instytucji, które skorzystały ze szkolenia, zarówno OPS, jak PUP. Pracownicy tych ostatnich zaznaczyli, że w urzędzie pracy ta metoda jest trudna do zastosowani, ze względu na inną specyfikę pracy zakładającą mniejszy zakres czasu poświęcany jednemu klientowi.

W drugiej części spotkania odbyła się dyskusja, w trakcie której przedstawiciele urzędów pracy omówili założenia na przyszły rok dotyczące realizacje Programy Aktywizacja i Integracja. W trakcie dyskusji pojawiały się głosy, że nie wszystkie ośrodki pomocy społecznej odpowiadają pozytywnie na propozycję wspólnej realizacji programu, może to być wywołane brakiem środków. Ustalono, że podczas kolejnego spotkania temat PAI będzie ponownie omówiony. 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Kapitał LudzkiEuropejski Fundusz SpołecznyWojewództwo MałopolskieUnia Europejska

Opracowanie Prekursor