AktualnościSzkoleniaDoradztwoGaleriaFAQKalendarium szkoleń
Sprawdź ofertę szkoleń

Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności

Aktualności

Relacja ze spotkania grupy ds. współpracy OPS/PCPR z PUP, 23.03.2015Relacja ze spotkania grupy ds. współpracy OPS/PCPR z PUP, 23.03.2015

23 czerwca odbyło się spotkanie grupy tematycznej poświęcone współpracy z organizacjami pozarządowymi.



W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej i powiatowych urzędów pracy, a także NGO. Potrzeba podejmowania współpracy z przedstawicielami III sektora była często artykułowana przez członków grupy, bowiem bardzo często organizacje pozarządowe realizują zadania zbliżone do OPS/PCPR oraz PUP. Dzięki połączeniu wysiłków i potencjałów tych sektorów możliwe jest pełniejsze niesienie pomocy potrzebującym.

Spotkanie otworzył przedstawiciel projektu Szkolenie i doskonalenie zawodowe kadr pomocy społecznej, który omówił zakres prac grupy tematycznej ds. współpracy OPS/PCPR z PUP, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów związanych z realizację działań wspólnie z NGO. Prelegent przypomniał, że w publikacji powstałej w wyniku prac grupy tematycznej pt. „Rekomendacje w zakresie współpracy OPS/PCPR z PUP” opisane są przypadki realizacji zadań wspólnie z NGO. Są to projekty: „Miasto równych możliwości” – program rewitalizacji  szansą dla młodych oraz niepełnosprawnych realizowany przez PUP Wadowice, MOPS Wadowice oraz Stowarzyszenie im. dr. Edmunda Wojtyły; projekt „Podmiot zatrudnienia socjalnego partnerem Ośrodka Pomocy Społecznej  i Powiatowego Urzędu Pracy w realizacji kontraktów socjalnych” – realizowany przez  MOPS Nowy Sącz, Sądecki Urząd Pracy oraz Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Inicjatyw Lokalnych STOPIL w Nowym Sączu, a także Partnerstwo w Kluczach, realizowane przez UG Klucze, OPS Klucze, PUP Chrzanów, Stowarzyszenie na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego KLUCZ oraz Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne. Przykładami współdziałania OPS, PUP oraz NGO są także Programy Aktywizacja i Integracja.

Następnie Agnieszka Ścigaj przedstawiła prezentację dotyczącą tworzenia partnerstw publiczno-społecznych. Prelegentka świadczy usługi doradcze w ramach projektu Szkolenie i doskonalenie zawodowe kadr pomocy społecznej. Agnieszka Ścigaj podkreśliła, że partnerstwo publiczno-społeczne to nowa forma współpracy samorządów czy ich jednostek z organizacjami pozarządowymi. Formalnie wprowadziła ją ustawa o działalności pożytku publicznego, w świetle której „działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie”. Prelegentka przedstawiła korzyści z tworzenia partnerstwa, proces współpracy, a także formalne aspekty.

W kolejnej części odbyła się wymiana dobrych praktyk w zakresie współpracy podmiotów samorządowych z organizacjami pozarządowymi. Szczegółowo omówili to przedstawiciele: OPS w Zabierzowie, Stowarzyszenia „Dać Szansę” w Wadowicach oraz MOPS w Nowym Sączu. Spotkanie zakończyło się dyskusją poświęconą szansom związanym ze współpracą z NGO.

Grupa ds. współpracy OPS/PCPR z PUP działa w ramach Regionalnej Platformy Współpracy przy Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Krakowie. 

Do pobrania: prezentacja dot. tworzenia partnerstw publiczno-społecznych

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Kapitał LudzkiEuropejski Fundusz SpołecznyWojewództwo MałopolskieUnia Europejska

Opracowanie Prekursor