AktualnościSzkoleniaDoradztwoGaleriaFAQKalendarium szkoleń
Sprawdź ofertę szkoleń

Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności

Aktualności

Relacja ze spotkania grupy ds. współpracy OPS/PCPR z PUPRelacja ze spotkania grupy ds. współpracy OPS/PCPR z PUP

11 września odbyło się spotkanie grupy tematycznej ds. współpracy OPS/PCPR z PUP. Uczestnicy kontynuowali prace nad rekomendacjami dobrych praktyk.



W spotkaniu, które miało miejsce w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, udział wzięli pracownicy powiatowych urzędów pracy, ośrodków pomocy społecznej, a także przedstawiciel PCPR. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, pierwsza część spotkania poświęcona była prezentacji dobrych praktyk i metod współpracy obydwu grup instytucji.

Po rozpoczęciu spotkania dokonanym przez kierownika projektu Szkolenie i doskonalenie zawodowe kadr pomocy społecznej, przedstawicielka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie przedstawiła realizowany przez tę instytucji projekt Express do zatrudnienia, który zakłada przygotowanie i przetestowanie modelu dającego możliwość sprawnego i efektywnego zlecania usługi pośrednictwa pracy przez podmioty publiczne podmiotom niepublicznym. Takie rozwiązania funkcjonują już w krajach Europy Zachodniej. Wprowadzono dzięki nim większą konkurencję, zwiększono efektywność, obniżono koszty oraz urozmaicono usługi o programy innowacyjne, oparte na zindywidualizowanym podejściu do klienta. Projekt obecnie jest wdrażany w kilku małopolskich powiatach, m.in. w powiecie chrzanowskim. Obecna na spotkaniu przedstawicielka Powiatowego Urzędu Pracy w Chrzanowie opowiedziała zatem o swoich doświadczeniach w tym obszarze, szczególnie w kontekście wymiany informacji i współpracy z ośrodkami pomocy społecznej.

Następnie przedstawicielki PUP Wieliczka opowiedziały o pierwszych miesiącach doświadczeń we wdrażaniu znowelizowanych przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Odniosły się szczególnie do kwestii profilowania pomocy osobom bezrobotnym, a także planach dotyczących realizacji programy Aktywizacja i Integracja. Ten ostatni może być realizowany wspólnie z ośrodkami pomocy społecznej. Ostatnie wystąpienie wywołało ożywioną dyskusją dotyczącą zmian w przepisach i możliwych skutków nowelizacji.

W drugiej części spotkania kontynuowane były prace na „Rekomendacjami dobrych praktyk w zakresie współpracy OPS/PCPR z PUP”. Publikacja zostanie wydana jesienią tego roku, toteż prace są już na zaawansowanym poziomie. Uczestnicy spotkania przedstawiali swoje koncepcje uzupełnienia materiału przygotowanego przez pracowników ROPS Kraków.   

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Kapitał LudzkiEuropejski Fundusz SpołecznyWojewództwo MałopolskieUnia Europejska

Opracowanie Prekursor