AktualnościSzkoleniaDoradztwoGaleriaFAQKalendarium szkoleń
Sprawdź ofertę szkoleń

Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności

Aktualności

Relacja ze spotkania grupy tematycznej ds. projektów systemowychRelacja ze spotkania grupy tematycznej ds. projektów systemowych

Spotkanie było poświęcone podsumowaniu realizacji projektów realizowanych w ramach POKL w latach 2008-2015.Spotkanie otworzyła kierownik projektu szkoleniowego ROPS Kraków Joanna Liszka, która podsumowała działalność grupy tematycznej ds. projektów POKL w poddziałaniach 7.1.1 i 7.1.2. Grupa działała od roku 2012 w ramach Regionalnej Platformy Współpracy i została powołana w celu umożliwienia wymiany doświadczeń oraz udzielenia wsparcia doradczego podmiotom realizującym projekty dotyczące włączenia społecznego. Przez ostatnie 3 lata w spotkaniach uczestniczyło ponad 200 osób reprezentujących ponad 150 instytucji z Małopolski. W swym wystąpieniu prelegentka podkreśliła, że projekty realizowane przez OPS i PCPR były dużym wsparciem dla zadań tych jednostek, ze względu na możliwość dofinansowania wielu działań.

Następnie Iwona Banasiewicz z Małopolskiego Obserwatorium Polityki Społecznej przedstawiła prezentację dotyczącą najważniejszych ustaleń z badania „Ewaluacja projektów systemowych Poddziałania: 7.1.1 i 7.1.2 PO KL realizowanych w latach 2010-2012 w Małopolsce”. Badanie zostało zrealizowane w celu oceny jakości wykorzystanych w projektach narzędzi, instrumentów oraz zastosowanych form pomocy społecznej pod kątem kryteriów ewaluacyjnych oraz identyfikacji barier i problemów związanych z wdrażaniem projektów systemowych. Prelegentka przedstawiła najważniejsze wnioski. Wynika z nich, że najbardziej efektywne jest wsparcie, które charakteryzuje się interdyscyplinarnością, kompleksowością i  dostosowaniem wsparcia do zdiagnozowanych potrzeb i stanu zdrowia uczestników. Efektywność realizacji projektów związana jest z wielkością ośrodka. Prelegentka podkreśliła, że współpraca z instytucjami otoczenia przyczynia się do oferowania kompleksowego wsparcia dla uczestników.

W ostatniej części spotkania przedstawiciele Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości przedstawili szczegóły konkursu w poddziałaniu 9.1.1 Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Konkurs został ogłoszony w sierpniu br. Obecni na spotkaniu przedstawiciele jednostki UMWM Fundusze Europejskie w Małopolsce podali termin spotkań informacyjno-szkoleniowych dot. konkursów. Spotkania odbędą się w subregionach w następujących terminach: Kraków – 16 września, Chrzanów – 18 września, Tarnów, 25 września, Nowy Targ – 30 września, Nowy Sącz – 1 października. Szczegółowe informacje znajdują się pod tym linkiem.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Kapitał LudzkiEuropejski Fundusz SpołecznyWojewództwo MałopolskieUnia Europejska

Opracowanie Prekursor