AktualnościSzkoleniaDoradztwoGaleriaFAQKalendarium szkoleń
Sprawdź ofertę szkoleń

Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności

Aktualności

Relacja ze spotkania grupy tematycznej ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinieRelacja ze spotkania grupy tematycznej ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie

7 sierpnia odbyło się spotkanie grupy tematycznej ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie poświęcone współpracy instytucji powiatu (PCPR, OIK) z ośrodkami pomocy społecznej. 


Podczas ostatnich spotkań grupy ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie dotyczących m.in. programów korekcyjno-edukacyjnych oraz programów profilaktycznych przewijał się wątek współpracy z ośrodkami pomocy społecznej. Warto przypomnieć, że w skład tej grupy wchodzą przedstawiciele PCPR oraz OIK. Współpraca z OPS, potrzebna praktycznie we wszystkich rodzajach działań związanych z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie jest zatem bardzo istotna. To właśnie dlatego na ostatnie spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele OPS z gmin wskazanych przez uczestników grupy tematycznej.

W czasie spotkania przedstawiciele trzech powiatów opowiedzieli o obszarach współpracy. Najpierw o swojej współpracy opowiedziały przedstawicielki MOPS Nowy Sącz oraz Sądeckiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej (SOIK). SOIK uczestniczy w większości spotkań grup roboczych, niezależnie czy jest to spotkanie ze sprawcą, czy ofiarą. Na spotkaniach układane są wspólnie plany pomocy dla sprawców i ofiar. W ostatnim czasie nastąpiło jeszcze większe zaangażowanie SOIK w pomoc dla sprawców przemocy z uwagi na rozszerzoną ofertę tej instytucji (to nie tylko programy korekcyjno-edukacyjne, ale też terapia i wsparcie psychologiczne oraz interwencyjne dla tych osób). 

Następnie na temat współpracy wypowiedział się Dyrektor OIK Bochnia oraz przedstawicielka MOPS Bochnia. Dyrektor OIK Bochnia podkreślił, że współpraca z MOPS Bochnia przebiega bardzo dobrze. OIK Bochnia organizuje całoroczny program korekcyjno-edukacyjny, przedstawiciele MOPS Bochnia mają świadomość, że w stałym terminie odbywają się spotkania, co ułatwia kierowanie sprawców przemocy tamże. Ponadto  OIK Bochnia ma porozumienie z MOPS Bochnia, w którym zapisano, że OIK Bochnia będzie zapraszany do udziału w grupach roboczych.

O współpracy opowiedziały również przedstawicielki MOPS Zabierzów oraz PCPR Kraków. Reprezentantka tej ostatniej instytucji zaznaczyła, że organizowane są cykliczne spotkania z przedstawicielami OPS, jednak z uwagi na ich liczbę (w powiecie krakowskim jest 17 gmin) nie wszyscy biorą w nich udział. Mimo to PCPR Kraków również stawia na wymianą informacji i próbę koordynacji działań związanych z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. Współpraca ma również miejsce w przypadku rekrutacji uczestników do programów korekcyjno-edukacyjnych.

Interesujący model współpracy z OPS praktykuje PCPR Wieliczka, gdzie jest zaledwie 5 gmin, stąd bowiem, jak zaznaczyła przedstawicielka tej instytucji, wymiana informacji i doświadczeń może być nieco łatwiejsza. PCPR Wieliczka raz na kwartał zaprasza wszystkich przewodniczących zespołów interdyscyplinarnych (który – tak się składa – są jednocześnie pracownikami OPS z 5 gmin), gdzie omawiane są bieżące sprawy, trudne przypadki w zakresie zjawiska przemocy. Spotkania takie sprawiają, że współpraca jest o wiele łatwiejsza, a PCPR ma świadomość, jakie przypadki są stwierdzane na terenie gmin. Ponadto raz do roku PCPR Wieliczka organizuje większe spotkanie dla wszystkich członków zespołów interdyscyplinarnych z powiatu, to wzmacnia integrację oraz wzajemne poznanie, jest również okazją do wymiany doświadczeń.

Podczas spotkania przedstawicielki zespołu Polityki Społecznej ROPS Kraków  przedstawiły informacje nt. organizowanych seminariów dot. przeciwdziałania przemocy dla ośrodków pomocy społecznej; rozstrzygniętym V Małopolskim Konkursie „Przeciw przemocy” na najlepsze działania interdyscyplinarne prowadzone na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie na szczeblu powiatowym i gminnym. Przedstawicielki ROPS Kraków podzieliły się również informacjami na temat toczących się prac na Małopolskim Programem przeciwdziałania przemocy w rodzinie na lata 2014-2020.


Dodatkowo w czasie wydarzenia Jerzy Szczepaniec, Koordynator Wojewódzki ds. przeciwdziałania przemocy, omówił główne założenia Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2014-2014 (wszedł w życie w czerwcu br.). Przedstawiciel Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego zaznaczył, że w ostatnich latach miało miejsce sporo zmian prawnych, ale także mentalnych w zakresie kwestii przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz postrzegania tego zjawiska; nowy program odnosi się do tych zjawisk, przez jest bardzo aktualny. W ocenie prelegenta zadania poszczególnych grup instytucji i samorządów są opisane bardzo przejrzyście, wobec czego dokument ten będzie bardzo przydatny w codziennej pracy instytucji odpowiedzialnych za realizację działań w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Kolejne spotkanie odbędzie się w październiku i będzie poświęcone przygotowaniu modelowego programu profilaktycznego. Na ok. 2 tygodnie przed spotkaniem przedstawiciel ROPS Kraków roześle informacje do uczestników grupy tematycznej o sposobie prac nad tym dokumentem. 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Kapitał LudzkiEuropejski Fundusz SpołecznyWojewództwo MałopolskieUnia Europejska

Opracowanie Prekursor