AktualnościSzkoleniaDoradztwoGaleriaFAQKalendarium szkoleń
Sprawdź ofertę szkoleń

Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności

Aktualności

Studia i specjalizacje – krok ku profesjonalizacji kadr pomocy społecznej  Studia i specjalizacje – krok ku profesjonalizacji kadr pomocy społecznej

Mediacje rodzinne, gerontologia społeczna i interwencja kryzysowa – na takich kierunkach studiów podyplomowych kształcili się pracownicy małopolskich jednostek sektora pomocy społecznej, w ramach projektu ROPS Kraków. Pracownicy mogli też skorzystać ze szkoleń specjalizacyjnych I i II stopnia.



Projekt „Szkolenie i doskonalenie zawodowe kadr pomocy społecznej” oferuje szereg działań wspierających pracowników systemu – w tym liczne szkolenia, doradztwo, spotkania grup Regionalnej Platformy Współpracy,  a także studia podyplomowe i szkolenia specjalizacyjne. W związku z odebraniem dyplomów przez ostatnich uczestników studiów w zakresie interwencji kryzysowej, nadszedł dobry moment na podsumowanie tego typu wsparcia.

Małopolski pracownik służb społecznych z dobrym wykształceniem, ale nadal także głodny wiedzy

Warto zaznaczyć, że ponad 60 proc. pracowników małopolskiego sektora pomocy i integracji społecznej posiada wyższe wykształcenie. Największy odsetek pracowników z wyższym wykształceniem występuje w Krakowie i okolicach oraz na zachodzie regionu, nieco niższy je we wschodniej części województwa (Dane z raportu „Ocena zasobów pomocy społecznej Województwa Małopolskiego za rok 2013” Małopolskie Obserwatorium Polityki Społecznej, Kraków 2014 r.), niezależnie od tego można jednak sformułować sąd, iż sytuacja jest pod tym względem bardzo dobra. Co więcej, pracownicy sektora są osobami z aspiracjami do dalszego rozwoju, o czym świadczą liczne prośby kierowane do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie o organizację dodatkowego kształcenia, czy to formie studiów podyplomowych, czy szkoleń specjalizacyjnych.

W roku 2012 powstał raport „Potrzeby małopolskich instytucji pomocy i integracji społecznej w zakresie podnoszenia kwalifikacji”, na podstawie którego Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie podjął decyzję o uruchomieniu studiów podyplomowych i szkoleń specjalizacyjnych. Trzeba zaznaczyć, że taka szansa powstała dzięki środkom Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, z którego finansowane jest działanie projektu „Szkolenie i doskonalenie zawodowe kadr pomocy społecznej”. W oparciu o wynika badania wybrano kierunki realizacji studiów i specjalizacji – dzięki czemu już na etapie przygotowywania wsparcia wiedzieliśmy, że zainteresowanie studiami wśród kadr pomocy społecznej jest duże, jednak liczba zgłoszeń napływających w trakcie poszczególnych rekrutacji przerosła nasze oczekiwania. Najprościej można by to nazwać głodem wiedzy wśród pracowników systemu.

Studia na trzech kierunkach

Małopolscy pracownicy sektora mieli możliwość podjęcia nauki na 3 kierunkach studiów podyplomowych z zakresu: mediacji rodzinnych, gerontologii społecznej i interwencji kryzysowej. Łącznie w trakcie dwóch lat akademickich (2013/2014 oraz 2014/2015) prawie 160 pracowników małopolskich instytucji pomocy i integracji społecznej podniosło swoje kwalifikacje. Proces rekrutacji na każdym z realizowanych kierunków był bardzo dynamiczny. W ramach studiów z zakresu mediacji rodzinnych przygotowaliśmy łącznie 70 miejsc, co, jak się okazało i tak nie zaspokoiło Państwa zapotrzebowania, gdyż wpłynęło dwukrotnie więcej zgłoszeń. Uczestnicy studiów byli głównie reprezentantami ośrodków pomocy społecznej, powiatowych centrów pomocy rodzinie i domów pomocy społecznej. Udział w tych studiach pozwolił na zapoznanie się z podstawami psychologii konfliktów i emocji, a także wzbogacił uczestników w umiejętności pracy z rodziną w sytuacjach separacji i rozwodów, z uwzględnieniem pracy z dzieckiem w przypadku kryzysu.

W sytuacji wzmagającej się tendencji demograficznego starzenia się społeczeństwa, obszarem, który wielokrotnie został przez Państwa zgłaszany jako wymagający szczególnego zaangażowania była gerontologia społeczna. W rekrutacji na ten kierunek udział wzięło 51 kandydatów, z których 30 osób zakwalifikowało się do rozpoczęcia nauki – byli to głównie przedstawicieli ośrodków pomocy społecznej, domów pomocy społecznej i organizacji pozarządowych.

Największym zainteresowaniem cieszyła się tematyka interwencji kryzysowej, co skłoniło nas do uruchomienia dwóch edycji studiów z tego zakresu. W rekrutacji podczas pierwszej edycji aplikowało 132 osoby, z czego mogliśmy przyjąć jedynie ok. 23 % chętnych. W drugiej edycji zgłosiła się podobna liczba kandydatów – głównie pracowników ośrodków pomocy społecznej i ośrodków interwencji kryzysowej. Dużym walorem tych studiów był program przygotowany w konsultacji ze specjalistami z dziedziny interwencji kryzysowej, który zawierał m.in. zagadnienia diagnozy i kontaktu w interwencji kryzysowej, jej form i psychologicznych aspektów. Właśnie te studia zostały najwyżej ocenione pod względem kadry prowadzącej zajęcia, jej przygotowania merytorycznego i sposobu nauczania.

Dwukrotnie więcej pracowników z II stopniem specjalizacji!

Szkolenia specjalizacyjne I i II stopnia w zawodzie pracownika socjalnego były realizowane w latach 2013-2014. W ramach specjalizacji II stopnia uruchomiono dwie specjalności: praca socjalna z osobą i rodziną z problemem przemocy oraz praca socjalna z osobami niepełnosprawnymi i ich rodzinami.

Warto zaznaczyć, że przed uruchomieniem tych szkoleń pracownicy socjalni w Małopolsce rzadko legitymowali się specjalizacjami zawodowymi II stopnia – łącznie były to 64 osoby, co stanowiło niespełna 4% zatrudnionych w Małopolsce na tym stanowisku. W organizowanych przez nas szkoleniach specjalizacyjnych uczestniczyło łącznie 100 osób. W wyniku tych działań w województwie małopolskim o blisko 10% wzrosła liczba pracowników socjalnych z I stopniem specjalizacji oraz podwoiła się liczba pracowników z II stopniem specjalizacji. Powyższe liczby pokazują, że szkolenia te znacznie przyczyniły się do profesjonalizacji małopolskich pracowników.

Studia i specjalizacje – wysoka ocena

Warto podkreślić, że zarówno uczestnicy studiów podyplomowych, jak i szkoleń specjalizacyjnych bardzo wysoko oceniali te formy wsparcia. Z anonimowych ankiet przeprowadzonych po szkoleniach wynika, że ponad 80% słuchaczy oceniło stopień spełnienia swoich oczekiwań przez studia podyplomowe jako co najmniej wysoki, a 75% wysoko oceniło przydatność przekazywanych treści w codziennej pracy. W przypadku szkoleń specjalizacyjnych stopień spełnienia swoich oczekiwań wysoko oceniło aż 82% uczestników, a 78% wysoko oceniło użyteczność tych szkoleń.

Najpowszechniejszym sposobem podnoszenia kwalifikacji pracowników są szkolenia i warsztaty. Nie ulega wątpliwości, że w świetle zmieniających się przepisów prawa czy metodologii pracy są one niezwykle pożyteczne. Właśnie dlatego w ramach projektu „Szkolenie i doskonalenie zawodowe kadr pomocy społecznej” na przestrzeni ostatnich 8 lat tysiące pracowników systemu skorzystały z tej formy. Studia podyplomowe i szkolenia specjalizacyjne można określić jako kolejny stopień edukacji, który z przyczyn organizacyjnych i finansowych siłą rzeczy ma nieco mniejszy zasięg niż szkolenia, jednak jest niezwykle istotny w procesie profesjonalizacji kadry oraz przewodzenia zmianom. Wobec powyższego będziemy podejmować starania, by w przyszłości móc zorganizować kolejne ich edycje oraz specjalizacje. 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Kapitał LudzkiEuropejski Fundusz SpołecznyWojewództwo MałopolskieUnia Europejska

Opracowanie Prekursor