AktualnościSzkoleniaDoradztwoGaleriaFAQKalendarium szkoleń
Sprawdź ofertę szkoleń

Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności

Aktualności

Wizyta studyjna w Busku-Zdroju - relacjaWizyta studyjna w Busku-Zdroju - relacja

26 maja pracownicy małopolskich ośrodków pomocy społecznej wzięci udział w wizycie studyjnej w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Busku-Zdroju. 


Wizyta rozpoczęła się od prezentacji działalności Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Busku-Zdroju, której dokonała dyrektor tej instytucji Zofia Guz. Prelegentka  zaprezentowała ponadto działalność projektu systemowego realizowanego w latach 2008-2014 „Zainwestuj w siebie – zmień własną przyszłość” (poddziałanie 7.1.1), projektu konkursowego realizowanego w latach 2010 -2012 pod nazwą „ww. Wykluczamy Wykluczenie” (poddziałanie 7.2.1) oraz projektu konkursowego „Spółdzielnia Socjalna – szansą dla Ciebie” realizowanego w latach 2012-2014 (poddziałanie 7.2.2), a także projektu realizowanego w partnerstwie w latach 2013-2014 pod nazwą „Spółdzielnie Socjalne – biznes w partnerstwie, partnerstwo w biznesie” (poddziałanie 7.2.2). Zofia Guz podkreśliła, iż MGOPS Busko-Zdrój stawia na innowacyjne metody przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, a także wykorzystuje wypróbowane metody wsparcia. Są to m.in. mieszkania kontraktowe dla osób zagrożonych bezdomnością, bank żywności i odzieży, świetlica środowiskowa dla dzieci i seniorów. Po prezentacji odbyła się dyskusja z udziałem uczestników wizyty, dotycząca możliwości pozyskiwania dodatkowych środków i innowacyjnych metod aktywizacji społecznej osób wykluczonych. Uczestnicy wizyty zwiedzili również siedzibę MGOPS Busko-Zdrój, podczas której mieli okazję porozmawiać z pracownikami tej instytucji.

Po wysłuchaniu prezentacji oraz odwiedzeniu siedziby MGOPS Busko-Zdrój, uczestnicy wizyty udali się do czterech spółdzielni socjalnych założonych w ramach projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Pierwsza z nich – DALIA – zajmuje się sprzątaniem oraz kosmetyką zwierząt, co jest dobrym przykładem wypełnienia luki na rynku w tej niszowej dziedzinie. Druga spośród wizytowanych spółdzielni – „Całoroczna”, prowadzi sklep wraz z sortownią używanej odzieży. Kolejna spółdzielnia, „Studio Odchudzania i Relaksu EUPHORIA”, świadczy usługi z zakresu odchudzania i relaksu. W swojej ofercie posiada szeroki wachlarz specjalistycznych zbiegów,  mających na celu pozbycie się nadmiernej tkanki tłuszczowej oraz  poprawę kondycji  psychofizycznej i relaks. Ostatnia odwiedzona spółdzielnia – AWOKADO – zajmuje się działalnością gastronomiczną. Jej uczestnicy prowadzą jadłodajnię, jednocześnie świadczą usługi cateringowe.

Wszyscy pracownicy wizytowanych spółdzielni podkreślali dobrą współpracę z przedstawicielami Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Busku-Zdroju. Uczestnicy wizyty zadawali pytania dotyczące genezy powstawania spółdzielni, opłacalności prowadzonych przez nie działalności gospodarczej, a także o kwestie związane z finansami. Przedstawiciele spółdzielni przyznali, że największym wyzwaniem będzie utrzymanie się na rynku po zakończeniu otrzymywania wsparcia, jednak pierwsze miesiące działalności (wszystkie wizytowane spółdzielnie powstały w drugiej połowie roku 2013 i na początku 2014) mogą wskazywać na opłacalność tych przedsięwzięć. 


 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Kapitał LudzkiEuropejski Fundusz SpołecznyWojewództwo MałopolskieUnia Europejska

Opracowanie Prekursor