AktualnościSzkoleniaDoradztwoGaleriaFAQKalendarium szkoleń
Sprawdź ofertę szkoleń

Jesteś tutaj: Strona główna » Szkolenia

Szkolenia

Asystent rodzinyAsystent rodziny

Informacje o szkoleniu pn. "Asystent rodziny".



 



Informacja z dn. 13.04.2015 r.:

TRWAJĄ ZAPISY NA LISTĘ REZERWOWĄ NA KURS PN. "ASYSTENT RODZINY"


Informujemy, że do dnia 22.04.2015 r. przyjmujemy zgłoszenia na kurs pn. "Asystent rodziny". Nadesłane zgłoszenia będą rozpatrywane w przypadku rezygnacji zakwalifikowanych już uczestników kursu. Szczegółowe informacje dotyczące szkolenia, w tym Regulamin uczestnictwa w kursie pn. „Asystent rodziny” oraz wzory dokumentów zgłoszeniowych do pobrania  znajdują się poniżej.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Informacja  z dn. 26.03.2015

ZMIANY W REGULAMINIE ORAZ PRZEDŁUŻENIE TERMINU PRZYJMOWANIA ZGŁOSZEŃ DO DNIA 07.04.2015

UWAGA!!!

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi udziału w kursie „Asystent rodziny”, w tym kwalifikowalności uczestnictwa w szkoleniu, postanowiliśmy doprecyzować zapisy zawarte w Regulaminie uczestnictwa w kursie „Asystent rodziny” z dnia 13 marca 2015 r. W związku z powyższym, w dniu 26 marca 2015 r, Zarządzeniem Dyrektora ROPS w Krakowie zostały wprowadzone zmiany do obowiązującego Regulaminu. Modyfikacje dotyczą udziału w szkoleniu osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas określony, której realizacja kończy się w trakcie trwania kursu. 
Bardzo prosimy o zapoznanie się Regulaminem po zmianach (do pobrania: Zarządzenie Dyrektora ROPS w sprawie zmian w Regulaminie wraz z tekstem jednolitym Regulaminu).

Osoby, które do tej pory złożyły formularze zgłoszeniowe na kurs zostaną poinformowane przez pracownika projektu o modyfikacji Regulaminu, będą również proszone o potwierdzenie faktu spełniania warunków udziału w kursie w związku z wprowadzonymi zmianami.

Jednocześnie informujemy, że termin przyjmowania zgłoszeń ulega przedłużeniu do dnia 07.04.2015 r.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cel szkolenia:

Celem szkolenia jest przygotowanie osób do pełnienia roli zawodowej asystenta rodziny, w tym poznanie praw i obowiązków, zadań i uprawnień jakie stoją przed asystentem rodziny, poznanie metod pracy z rodziną dysfunkcyjną oraz zdobycie praktycznych umiejętności udzielania pomocy i odpowiedniego wsparcia poszczególnym członkom rodziny.
Szkolenie będzie prowadzone w oparciu o Ustawę  o wspieraniu rodziny  i systemie pieczy zastępczej oraz Rozporządzenie w sprawie szkoleń na asystenta rodziny i będzie realizowane przez wyłonionego w postępowaniu przetargowym Wykonawcę w oparciu o autorski, zatwierdzony przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej program.

Adresaci:

Na szkolenie zapraszamy w szczególności osoby przygotowujące się do pracy na stanowisku asystenta rodziny oraz osoby pełniące już rolę asystenta rodziny oraz pozostałych pracowników pomocy i integracji społecznej, którzy pragną podnieść swoje kwalifikacje w zakresie pracy z dzieckiem i rodziną. Pierwszeństwo w udziale w szkoleniu będą mieć osoby, dla których szkolenie jest niezbędne by nabyć uprawnień do pełnienia funkcji asystenta rodziny.

Zakres tematyczny:

Szkolenie obejmuje 230 h dydaktycznych zajęć, w tym:

1) 200 h dydaktycznych zajęć w formie wykładów/warsztatów o następującej tematyce:

  • wybrane zagadnienia z prawa rodzinnego, administracyjnego, karnego, cywilnego, zabezpieczenia społecznego oraz prawa pracy;
  • wybrane elementy pedagogiki, psychologii rozwojowej i wychowawczej, z uwzględnieniem problemów dotyczących rozwoju dziecka i wpływu sytuacji kryzysowych w rodzinie na zachowanie i rozwój dziecka;
  • regulacje prawne w zakresie wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej;
  • zadania i uprawnienia asystenta rodziny;
  • etyka pracy asystenta rodziny;
  • analiza własnych możliwości i ograniczeń w wykonywaniu zadań asystenta rodziny;
  • komunikacja interpersonalna;
  • metodyka pracy asystenta;
  • definicja rodziny, jej struktura, funkcje oraz potrzeby i problemy;
  • charakterystyka problemów rodziny, w tym: problemów destrukcyjnych zachowań dziecka i rodziców, nieprawidłowych postaw rodzicielskich, problemów wychowawczych, problemów w pełnieniu ról społecznych, bezrobocia, uzależnienia, choroby psychicznej;
  • analiza potrzeb i problemów rodziny;
  • sporządzanie planu pracy z rodziną;
  • doskonalenie umiejętności opiekuńczo-wychowawczych rodziny, umiejętności radzenie sobie w sytuacjach stwarzających trudności wychowawcze oraz w wypełnianiu ról społecznych;
  • problemy wynikające z opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem;
  • organizowanie wspomagania rozwoju dziecka z problemami emocjonalnymi i zaburzeniami zachowania;
  • problematyka mediacji w rodzinie;
  • elementy ekonomii i organizacji gospodarstwa domowego;
  • zagadnienia dotyczące uprawnień w zakresie wsparcia osób niepełnosprawnych;
  • edukacja zdrowotna;
  • problematyka interwencji kryzysowej w rodzinie;
  • organizacja czasu wolnego dzieci i młodzieży;
  • pielęgnacja niemowląt i dzieci;
  • pomoc w funkcjonowaniu rodziny w środowisku lokalnym;
  • współpraca asystenta z rodzinami oraz służbami wspierającymi rodzinę;

2) 30 h dydaktycznych praktyk w instytucji prowadzącej pracę z rodziną celem zapoznania się z systemem       funkcjonowania tej instytucji.

Zakres tematyczny kursu jest zgodny z określonym przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej programem, o którym mowa w art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2013 r., poz. 135 ze zm.) obejmującym zagadnienia określone w § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2011 r. w sprawie szkoleń na asystenta rodziny (Dz. U. Nr 272, poz. 1608).


Pozostałe informacje dotyczące szkolenia:

  • Ilość grup/osób: 1 grupa/20 osób.
  • Przewidywany termin realizacji szkolenia: kwiecień- listopad 2015 r.
  • Czas szkolenia: 230 h dydaktycznych, w tym 200 godzin wykładowo-warsztatowych oraz 30 godzin praktyk
  • Zjazdy: 200 h zajęć wykładowo-warsztatowych w formie 9 trzydniowych zjazdów (czwartek-sobota) w godzinach 9.00 do 18.00, zjazdy w odstępach co najmniej 2 tygodniowych, przy czym w miesiącach wakacyjnych (lipiec-sierpień) zjazdy raz na miesiąc.
  • Miejsce szkolenia: Kraków

Szczegółowy program szkolenia oraz harmonogram zostanie przekazany osobom zakwalifikowanym do udziału w szkoleniu, po wyłonieniu Wykonawcy.

Termin rekrutacji: 17-31.03.2015 r.  17.03-07.04.2015 r.

Jak aplikować?

Kryteria uczestnictwa w kursie, zasady rekrutacji, organizacji kursu oraz postępowanie w przypadku nieobecności i rezygnacji określa szczegółowo Regulamin uczestnictwa w kursie pn. „Asystent rodziny” (po zmianach wprowadzonych w dn. 26.03.2015 r.).
Osoby zainteresowane proszone są o wypełnienie, odręczne podpisanie i odesłanie formularza zgłoszeniowego. Dokumenty zgłoszeniowe przyjmowane są do dnia 31.03. 07.04.2015 r. mailowo (w formie skanu) na adres: szkoleniapokl@rops.krakow.pl, bądź faksem na nr 12 422 06 36 w. 44.
W procesie rekrutacji pod uwagę będą brane tylko zgłoszenia, które są podpisane przez uczestnika oraz kierownika/dyrektora instytucji, który tym samym wyraża zgodę na udział swojego pracownika w szkoleniu. 
Do rozpoczęcia kursu będą mogły przystąpić wyłącznie osoby, które otrzymają  mailową informację o zakwalifikowaniu ich do udziału w szkoleniu. 

Finansowanie szkolenia

Szkolenie odbywa się w ramach projektu PO KL Szkolenie i doskonalenie zawodowe kadr pomocy społecznej realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie w ramach: Priorytetu VII – Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1 – Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.3 – Podnoszenie kwalifikacji kadr pomocy i integracji społecznej.
Udział w szkoleniu jest bezpłatny, koszty organizacyjne ( w tym wyżywienie i zakwaterowanie) finansowane są w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (uczestnicy pokrywają jedynie koszty dojazdu).

Do pobrania:

Regulamin uczestnictwa w kursie pn. "Asystent rodziny"
Formularz zgłoszeniowy na kurs pn. "Asystent rodziny"


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Kapitał LudzkiEuropejski Fundusz SpołecznyWojewództwo MałopolskieUnia Europejska

Opracowanie Prekursor