AktualnościSzkoleniaDoradztwoGaleriaFAQKalendarium szkoleń
Sprawdź ofertę szkoleń

Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności

Aktualności

Grupa ds. wspierania rodziny – podsumowanie spotkania 22 majaGrupa ds. wspierania rodziny – podsumowanie spotkania 22 maja

22 maja odbyło się spotkanie grupy tematycznej ds. wspierania rodziny, poświęcone współpracy z rodzicami biologicznymi umieszczonymi w pieczy zastępczej. 


Grupa działania w ramach Regionalnej Platformy Współpracy przy Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Krakowie.  Spotkanie rozpoczęło się od przywitania uczestników przez przedstawiciela Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie. Przedstawił on działalność Regionalnej Platformy Współpracy, a także dotychczasowe działania grupy ds. wspierania rodziny. Prelegent przypomniał, że zgodnie z wolą uczestników spotkań prac grup tematycznych, po dotychczasowych przedsięwzięciach (opracowanie poradnika asystenta rodziny, które miało miejsce jesienią ubiegłego roku;  a także spotkanie z przedstawicielką Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Panią Anną Kuszczuk), obecne spotkanie odbędzie się na zasadzie wymiany doświadczeń przez wszystkich zgromadzonych na spotkaniu. Przedstawiciel ROPS Kraków przypomniał, że spotkanie będzie poświęcone współpracy z rodzicami biologicznymi dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej. W wystąpieniu przedstawiciel ROPS Kraków omówił również najbliższe działania realizowane zarówno w ramach Regionalnej Platformy Współpracy, jak innych form wspierania pracowników instytucji pomocy i integracji społecznej (jak np. szkolenia czy wizyty studyjne).

Kolejnym etapem wydarzenia było podsumowanie spotkania z przedstawicielką Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dotyczącego rodzin wspierających. Podczas tego wydarzenia (miało ono miejsce 28 lutego br.) przedstawicielka MPiPS wyjaśniała wątpliwości uczestników grupy co do tego rozwiązania (tj. angażowania do współpracy rodzin wspierających), ponadto przedstawicielki MOPS Tarnowskie Góry przedstawiały dobre praktyki w tym obszarze.

Po tej dyskusji przedstawiciele każdej ze zgromadzonym instytucji dzielili się swoimi doświadczeniami w obszarze współpracy z rodzicami biologicznymi dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej. W trakcie tej części pojawiły się głosy, iż odebranie dziecka rodzinie biologicznej jest ostatecznością, jest to również duża trauma dla tych rodzin. Jak podkreślali uczestniczący w spotkaniu asystenci rodziny, taka praca z rodziną powinna odbyć się możliwie jak najszybciej po odebraniu dziecka. Wówczas następuje co prawda faza zwątpienia u tych rodziców, jednak ze względu na ich nieprawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie (czego skutkiem jest właśnie odebranie dziecka), po tej pierwszej fazie może dojść do pewnego zobojętnienia, gdy praca z takimi rodzicami jest już zbyt trudna, aby doprowadzić do sytuacji, że dziecko do nich wróci. Stąd szczególnie istotne jest jak najszybsze podjęcie działań do wyeliminowania czynników, które sprawiły, iż dziecko zostało taki rodzicom odebrane.

W tej części spotkania pojawiły się również wątpliwości, czy z rodzicami, którym odebrano dziecko, lub którym grozi odebranie dziecka, nie pracuje zbyt dużo przedstawicieli różnych instytucji i służb? Oto bowiem, oprócz pracowników socjalnych i asystentów rodziny, rodziców takich odwiedzają również kuratorzy, policja, czasem też inne służby. Taka sytuacja może skutkować wycofaniem się rodzin z chęci współpracy. Należałoby zatem – zastanawiali się uczestnicy spotkania – skoordynować wizyty w takich rodzinach. Ten temat pojawił się przy okazji motywowania rodziców, którym odebrano dziecko, do lepszego funkcjonowania w społeczeństwie. Część z uczestniczących w spotkaniu asystentów rodzin podkreślało, że kilkakrotnie ich działania z rodzicami, którym odebrano dziecko, doprowadziły do sukcesu, tj. o decyzji sądu o przywróceniu dziecka do rodziny. Pojawiały się również głosy, że doprowadzenia do powrotu dziecka do rodzin biologicznych nie powinno odbywać się za wszelką cenę, często bowiem piecza zastępcza jest najlepszym rozwiązaniem dla dziecka. Rzecz jasna powinny decydować o tym indywidualne diagnozy. 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Kapitał LudzkiEuropejski Fundusz SpołecznyWojewództwo MałopolskieUnia Europejska

Opracowanie Prekursor