AktualnościSzkoleniaDoradztwoGaleriaFAQKalendarium szkoleń
Sprawdź ofertę szkoleń

Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności

Aktualności

Relacja z wizyty studyjnej w GOPS w KętachRelacja z wizyty studyjnej w GOPS w Kętach

26 czerwca odbyła się wizyta studyjna w Kętach poświęcona projektowi systemowemu skierowanemu do osób chorujących psychicznie. 


Projekt „Czas aktywności szansą na zmiany” realizowany jest przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ketach od 2008  roku (w ramach POKL, 7.1.1). 11 lutego 2013 roku zawarto kolejny aneks do umowy ramowej na realizację projektu w latach 2013 – 2014.

Wydarzenie rozpoczęło się od wystąpienia Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kątach – Pani Renaty Matejko, która przedstawiła działalność prowadzonej przez siebie instytucji. W wystąpieniu tym szczególny nacisk został położony na działania realizowane dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Społecznego. Renata Matejko zaznaczyła, że GOPS Kęty właściwie od początku funkcjonowania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki korzystał z możliwości finansowania działań mających na celu wsparcie dla mieszkańców gminy Kęty. Wyrazem tego jest projekt „Czas aktywności szansą na zmiany”, realizowany już od 2008 roku, początkowo w formule partnerskiej z innymi gminami, następnie realizowany samodzielnie przez GOPS Kęty.

Główną część wydarzenia prowadziła Lidia Górkiewicz, koordynator projektu systemowego, którego pełna nazwa brzmi „Czas aktywności szansą na zmiany. Projekt realizowany na terenie Gminy Kęty”.  Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kętach realizuje ten projekt od 2008  roku (w ramach POKL, 7.1.1). 11 lutego 2013 roku zawarto kolejny aneks do umowy ramowej na realizację projektu w latach 2013 – 2014.

Jak podkreśliła prelegentka, obecna odsłona projektu nakierowana jest na wsparcie dla osób chorych psychicznie, z szeroko rozumianymi zaburzeniami psychicznymi, członków ich rodzin, jak również wsparciem objęta jest młodzież, dla której przygotowano działania profilaktyczno-edukacyjne. Głównym celem projektu jest zminimalizowanie problemów klientów pomocy społecznej w Gminie Kęty poprzez przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu oraz marginalizacji członków rodzin.

Celami szczegółowymi projektu są:

- usprawnienie do funkcjonowania w społeczeństwie, m.in. poprzez nabycie różnych umiejętności społecznych niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania;

- poprawa funkcjonowania rodziny dotkniętej chorobą psychiczną;

- zmniejszenie lęku przed osobami chorymi psychicznie poprzez działania edukacyjno- profilaktyczne;

- zwiększenie świadomości społeczności lokalnej na temat choroby psychicznej.

W roku 2013 podpisanych zostało 39, a w styczniu 2014 roku 1  kontraktów socjalnych z uczestnikami, dla których została opracowana Indywidualna diagnoza potrzeb. Na podstawie tej diagnozy dobierane są formy wsparcia – podpisano 40 kontraktów socjalnych, których realizację przewidziano do 31 grudnia 2014 roku. W roku 2014 objęto umowami Programu Aktywności Lokalnej 41 osób spośród młodzieży ponadgimnazjalnej z gminy Kęty. Łączna liczba Uczestników Projektu w latach 2013-2014 wynosi docelowo 81 osób.

Jak podkreśliła Lidia Górkiewicz, w proces rekrutacji zostali zaangażowani specjaliści: lekarz psychiatra oraz psycholog – na podstawie opinii specjalistów oraz pracownika socjalnego sporządzona została lista uczestników projektu. Do opracowania Indywidualnych Diagnoz Potrzeb wykorzystano standaryzowane testy osobowościowe i organiczne – na podstawie analizy testów dostosowano dla każdego uczestnika projektu indywidualną ścieżkę działania.

W ramach  projektu oferowane jest wsparcie w postaci:

- indywidualnych porad psychologicznych,

- indywidualnych porad prawnych,

- psychoterapia,

- konsultacje psychiatryczne,

- grupowe warsztaty terapeutyczne,

- inne formy wsparcia, które są organizowane na podstawie indywidualnej diagnozy potrzeb każdego uczestnika.

Co miesiąc zaangażowani specjaliści sporządzają karty informacyjne z odbytych spotkań. W kartach opisują swoje spostrzeżenia dotyczące przebiegu pracy terapeutycznej, jak również wpisują wskazania do dalszej pracy. Na podstawie kart oraz opinii pracowników socjalnych dostosowywane są kolejne działania. Poradnictwo specjalistyczne udzielane jest przez cały okres realizacji projektu. Każde spotkanie ustalane jest indywidualnie z uczestnikami projektu. Zajęcia odbywają się w godzinach porannych (psychoterapia indywidualna), popołudniowych (konsultacje psychiatryczne, poradnictwo prawne, psycholog). Ponadto raz w miesiącu spotkania z psychologiem odbywają się w soboty. Warsztaty grupowe prowadzone przez psychoterapeutę odbywały się w czterech grupach: dwie grupy we wtorki, dwie w czwartki – po 10 spotkań dla każdej grupy (10 spotkań raz w tygodniu po 3 godziny dla grupy).

W roku 2013 odbył się również Trening Komunikacji – cztery spotkania po 2 godziny dla 2 grup. Podczas zajęć Uczestnicy nabywali praktyczne umiejętności nawiązania rozmowy, prowadzenia rozmowy itp.

Projekt przewiduje również działania o charakterze środowiskowym.  Od października 2013 roku w szkołach ponadgimnazjalnych przeprowadzone były zajęcia edukacyjne dla młodzieży, mające na celu przybliżenie osobom młodym tematykę chorób psychicznych. Raz na kwartał w prasie lokalnej ukazuje się artykuł dot. zaburzeń psychicznych – artykuły na zlecenie GOPS Kęty przygotowują osoby na co dzień pracujące z osobami chorymi, posiadające odpowiednie wykształcenie oraz doświadczenie. 21 listopada 2013 r. odbyła się konferencja nt. chorób psychicznych, organizowana we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Oświęcimiu, Powiatowym Środowiskowym Domem Samopomocy w Kętach oraz Domem Pomocy Społecznej w Bulowicach. W listopadzie również odbyły się warsztaty arteterapii.

W roku 2014 kontynuowane są indywidualne poradnictwo: psychologiczne oraz psychoterapia. Ponadto w ramach projektu odbyły się dodatkowe działania

- Warsztaty „Z Kreatywnością na Co dzień” – były to zajęcia ogólnorozwojowe, podczas których UP mogli nabyć umiejętności dokonywania drobnych przeróbek starej odzieży przy wykorzystaniu materiałów dostępnych w domu (stare tasiemki, guziczki, itp.).

- Trening Kreowania Wizerunku z doradztwem personalnym – zajęcia odbywały się w miejscu zamieszkania uczestników projektu. Zatrudnieni doradcy razem z uczestnikami porządkowali szafy, doradzali, jak się ubrać na odpowiednie okazje, przy okazji prowadząc z osobami trening czystości i dbania o higienę osobistą. Spotkania odbywały się w domach uczestników – celem spotkań była nauka „dbania o siebie” i wyuczenie nawyku higieny.

Na rok 2014 planowany jest Trening Umiejętności Społecznych – potrwa siedem spotkań dwa razy w tygodniu po trzy godziny dla każdej grupy.

W ramach projektu opracowano Indywidualne diagnozy potrzeb dla 41 nowych uczestników projektu, którzy podpisali umowy PAL. Uczestnikami jest młodzież w wieku 16-19 lat, która znajduje się w „kręgu ryzyka” wykluczeniem społecznym – są to osoby objęte wsparciem Ochotniczych Hufców Pracy.

W ramach projekty dla części młodzieży zorganizowano warsztaty edukacyjno-profilaktyczne „Wyraź siebie”, podczas których zastosowano graffiti jako drogę przekazu i dotarcia do młodych. Podczas zajęć młodzież tworzyła obrazy graffiti pod hasłem „szacunek” i „wolność”, jak również odbywały się pogadanki na temat zdrowego stylu życia, zagrożeń ze strony używek oraz jak można konstruktywnie spędzić czas wolny. Celem zajęć było również nauczenie, iż graffiti nie służy wandalizmowi, a może być artystyczną formą przekazu. W ramach Działań Środowiskowych zaplanowana jest organizacja wyjazdów warsztatowo – terapeutycznych dla całych rodzin. Podczas wyjazdów istnieje możliwość pracy indywidualne z terapeutami, warsztatów grupowych, zajęć terapeutycznych z całą rodziną.

Ostatnim punktem wizyty było spotkanie z psychoterapeutką zatrudnioną w ramach projektu realizowanego przez GOPS Kęty. Opowiedziała ona o dużej potrzebie wsparcia przez uczestników projektu w zakresie psychoterapii. Uczestnicy ci pochodzą bowiem ze środowisk, w których nie zwracano uwagi na indywidualne problemy tych osób, a udzielana im pomoc odbywała się przede wszystkim za pomocą środków farmakologicznych. Tymczasem – podkreśliła prelegentka – wiele spośród tych problemów można rozwiązać poprzez psychoterapię.

Na koniec odbyła się dyskusja, podczas której uczestnicy wydarzenia zadawali pytania dotyczące realizacji projektu. 


 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Kapitał LudzkiEuropejski Fundusz SpołecznyWojewództwo MałopolskieUnia Europejska

Opracowanie Prekursor