AktualnościSzkoleniaDoradztwoGaleriaFAQKalendarium szkoleń
Sprawdź ofertę szkoleń

Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności

Aktualności

Relacja z wizyty studyjnej w KonarachRelacja z wizyty studyjnej w Konarach

25 maja odbyła się wizyta studyjna w Konarach. Jej uczestnicy zapoznali się z dziełami Bonifraterskiej Fundacji Dobroczynnej, tj. DPS, ŚDS, WTZ oraz ZAZ.  


Uczestników wizyty przywitał Marek Krobicki – Prezes Zarządu Bonifraterskiej Fundacji Dobroczynnej oraz Katarzyna Wojtanowicz – Wiceprezes. Gospodarze przedstawili pokrótce historię działalności dobroczynnej Konwentu Bonifratrów w Konarach, która sięga ponad 100 lat. Podkreślili również, że w ciągu ostatnich lat teren Konwentu stał się miejscem aktywizacji społeczno-zawodowej, prowadzonej ŚDS, WTZ oraz ZAZ. Sam DPS działa tam już od 30 lat. Ze wszystkich form wsparcia dziennie korzysta tam ok. 170 osób, co jest dowodem, że działa Fundacji spotykają się z bardzo dużym zapotrzebowaniem – podkreślił Marek Krobicki. Katarzyna Wojtanowicz zaznaczyła natomiast, że w dziełach Fundacji nacisk kładzie się na nowatorskie rozwiązania skupione na aktywizacji uczestników, a urozmaicenie form wsparcia sprawia, że możliwe jest dopasowanie odpowiednich metod do indywidualnych uwarunkowań poszczególnych osób. Prelegentka dodała również, że ważne są działania skierowane do lokalnej społeczności, a także współpraca z lokalnymi instytucjami samorządowymi, co w przypadku Fundacji ma miejsce.

Następnie uczestnicy wydarzenia udali się do poszczególnych dzieł Fundacji. Rozpoczęli od Zakładu Aktywizacji Zawodowej, w której pracuje 37 uczestników. Zajmują się oni tzw. hotelem dla koni oraz stadniną, pasieką oraz uprawą roślin. Prezes Fundacji zaznaczył, że działalność ta jest częściowo dochodowa, co pozwala finansować dodatkowe formy terapii dla uczestników. Później zwiedzono Dom Pomocy Społecznej, w którym zamieszkuje ponad 60 osób. W placówce tej nacisk kładzie się na aktywizację mieszkańców. W dalszej kolejności uczestnicy wizyty udali się do Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej, gdzie dostępne są liczne pracownie, w tym stolarska, krawiecka, informatyczno-poligraficzna, muzyczna czy kulinarna. Tak bogata oferta sprawia, że uczestnicy obydwu form mają duże możliwości w zakresie rozwoju społeczno-zawodowego. 



Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Kapitał LudzkiEuropejski Fundusz SpołecznyWojewództwo MałopolskieUnia Europejska

Opracowanie Prekursor