AktualnościSzkoleniaDoradztwoGaleriaFAQKalendarium szkoleń
Sprawdź ofertę szkoleń

Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności

Aktualności

Relacja z wizyty studyjnej w Rudzie ŚląskiejRelacja z wizyty studyjnej w Rudzie Śląskiej

30 czerwca odbyła się wizyta studyjna w MOPS w Rudzie Śląskiej. Głównym punktem wydarzenia było mieszkanie chronione dla seniorów. 


Uczestników wizyty przywitał dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej Krystian Morys, który przedstawił działanie kierowanej przez siebie instytucji. Prelegent zaznaczył, że choć uczestnicy wizyty przybyli przede wszystkim zapoznać się z działaniem mieszkań chronionych dla seniorów, to warto przedstawić działanie MOPS Ruda Śląska w szerszym kontekście.

Następnie Ewelina Sówka, kierownik Działu Pomocy Środowiskowej, oprócz omówienia pracy kierowanego przez siebie działu, przedstawiła genezę powstania mieszkań chronionych dla seniorów. W połowie lat dziewięćdziesiątych pracownicy MOPS Ruda Śląska mieli okazję złożyć wizytę w Austrii, gdzie zetknęli się z funkcjonowaniem mieszkań, w których pod pewnym nadzorem pracowników tamtejszych służb społecznych mieszkały osoby starsze. W Polsce nie funkcjonował wówczas termin „mieszkanie chronione”, również działanie mieszkań objętych tego typu  wsparciem należało do rzadkości. Rozwiązanie podpatrzone w Austrii wydało się przedstawicielom MOPS Ruda Śląska ciekawą alternatywą dla DPS, a jednocześnie w zasobach miasta znalazło się wolne mieszkanie o dość dużym metrażu. W ten sposób nadarzyła się okazja, aby wprowadzić rozwiązania z Austrii na terenie Rudy Śląskiej. Postanowiono zaaranżować mieszkania w ten sposób, aby były w nim 6 osobnych pokoi, a także dwie łazienki oraz wspólne pomieszczenie dla mieszkańców. Początkowo na tę formę mówiono „mieszkanie wspólnotowe”, z czasem zaczęto używać nazwy „mieszkanie chronione”.

Kolejna głos zabrała kierownik Działu Opieki Nad Osobami Starszymi i Niepełnosprawnymi, Pani Anita Grobelczyk. Opowiedziała ona o pomocy niesionej na terenie Rudy Śląskiej dla osób starszych i niepełnosprawnych. Prelegentka zaznaczyła, że w Rudzie Śląskiej osoby potrzebujące wsparcia mogą je otrzymać na każdym etapie życia, w czym pomaga choćby 6 DPS ulokowanych na terenie miasta dla osób o różnych profilach.

Jeśli chodzi o same mieszkania chronione, to kierownik Działu Opieki Nad Osobami Starszymi i Niepełnosprawnymi podkreśliła, że na terenie miasta są dwa tego typu mieszkania dla osób starszych (w tym jedno ulokowane jest przy DPS), są tam również mieszkania dla ofiar przemocy, wychowanków pieczy zastępczej oraz bezdomnych. Świadczy to dużej popularności tej formy w Rudzie Śląskiej. Anita Grobelczyk zaznaczyła, że mieszkanie chronione dla seniorów jest dobrą alternatywą dla DPS, bowiem osoby starsze, które mogą samodzielnie funkcjonować, lepiej czują się w takim mieszkaniu, gdzie mają większą swobodę i namiastkę własnego mieszkania, a jednocześnie objęte są profesjonalnym wsparciem pracowników MOPS.

Po prezentacjach, które miały miejsce w siedzibie MOPS Ruda Śląskiej, uczestnicy wizyty udali się do jednego z mieszkań chronionych (przy ul. Matejki). Gościom towarzyszył Dyrektor MOPS w Rudzie Śląskiej, a także Anna Sokalska – specjalistka pracy socjalnej zajmująca się lokatorami mieszkania chronionego. Anna Sokalska została wyróżniona w konkursie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w roku 2012 za organizowanie i angażowanie osób oraz instytucji lokalnych do działań na rzecz osób starszych oraz podejmowanie inicjatyw integrujących społeczność lokalną. Ponadto w mieszkaniu chronionym – oprócz lokatorów – była psycholog oraz dwie opiekunki pomagające mieszkańcom w codziennym funkcjonowaniu.

W mieszkaniu tym mieszka 6 osób starszych – 3 kobiety i 3 mężczyzn. Mieszkanie jest własnością miasta, toteż osoby te ponoszą stosunkowo niskie koszty utrzymania. Raz w tygodniu odwiedza ich psycholog oraz pracownik socjalny (w rzeczywistości wizyty te są o wiele częstsze). Ponadto codziennie (7 dni w tygodniu) odwiedzają mieszkańców dwie opiekunki, które pomagają im w codziennych czynnościach, towarzyszą im w wizytach u lekarza, w załatwianiu spraw urzędowych etc.

O funkcjonowaniu mieszkaniach chronionego opowiadała przede wszystkim Pani Anna Sokalska, która zajmuje się nim od roku 2005. Podkreśliła ona, że funkcjonowanie mieszkania w dużej mierze zależy od jego lokatorów. Dzielą się oni obowiązkami związanymi ze sprzątaniem, wystrojem czy drobnymi pracami remontowymi. Anna Sokalska podkreślała ich dużą samodzielność: mogą opuszczać mieszkanie w dowolnych dla siebie terminach (proszeni są jedynie o poinformowanie o tym opiekunek), samodzielnie mogą sporządzać posiłki (część z nich zamawia je), samodzielnie urządzają swoje pokoje. W ciągu działania mieszkania chronionego mieszkało tam 38 osób (część z mieszkańców z racji kłopotów zdrowotnych trafiła do DPS, część natomiast zmarła). Dyrektor MOPS Ruda Śląska opowiedział przy tej okazji o pracach modernizacyjnych w mieszkaniach chronionych. Taki lokal wymaga pewnych nakładów finansowych, jednocześnie jednak zaznaczył, że przy tego typu pracach MOPS korzysta z pomocy osób zatrudnionych przy pracach społecznie użytecznych.

Psycholog opowiedziała natomiast o procesie rekrutacji do mieszkania. Mieszkańcy Rudy Śląskiej (lub ich rodziny) mogą zgłaszać swoją chęć skorzystania z tej formy. Kandydaci przechodzą rozmowę z psychologiem, który bada ich cechy charakteru, przede wszystkim w kontekście samodzielności oraz umiejętności funkcjonowania w większej grupie (w sześcioosobowym składzie mogą się bowiem zdarzyć różne napięcia i konflikty). Po pozytywnym przejściu tej kwalifikacji osoby takie trafiają do wolnych miejsc w mieszkaniach. Psycholog odbywa co tydzień rozmowy z mieszkańcami, stara się również organizować spotkania wszystkich lokatorów, tak by rozwiązać codzienne kwestie oraz ewentualne problemy, także interpersonalne.

Na koniec uczestnicy wizyty prowadzili rozmowy z mieszkańcami mieszkania chronionego. Ci ostatni podkreślali przede wszystkim komfort takie formy mieszkania. Mają bowiem zapewnioną profesjonalną opiekę, a jednocześnie posiadają dużą dozę samodzielności. Mogą również integrować się z innymi osobami, wspólnie spędzać czas, organizują wspólne święta (wigilia, urodziny etc.). 





Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Kapitał LudzkiEuropejski Fundusz SpołecznyWojewództwo MałopolskieUnia Europejska

Opracowanie Prekursor