AktualnościSzkoleniaDoradztwoGaleriaFAQKalendarium szkoleń
Sprawdź ofertę szkoleń

Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności

Aktualności

Relacja z wizyty studyjnej w ZebrzydowicachRelacja z wizyty studyjnej w Zebrzydowicach

30 października odbyła się wizyta studyjna w Domu Pomocy Społecznej w Zebrzydowicach, w tym w tamtejszych Warsztatach Terapii Zajęciowej. 

Uczestników wizyty przywitała Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Zebrzydowicach Pani Renata Mikołajek, która przedstawiła działanie kierowanej przez siebie instytucji. Dom jest placówką niepubliczną, działającą na zlecenia Starostwa Powiatowego w Wadowicach. Placówka przeznaczona jest dla 67 mężczyzn przewlekle psychicznie chorych. Dom zapewnia całodobową opiekę, odpowiednie warunki mieszkaniowe, wyżywienie i właściwe utrzymanie czystości. Pracownicy świadczą pomoc w podstawowych czynnościach życiowych, pielęgnacji oraz załatwianiu spraw osobistych. Mieszkańcy mają możliwość korzystania z różnorodnych form aktywności, takich jak udział w terapii zajęciowej, rehabilitacji leczniczej, kontakt ze społecznością lokalną i rodzinami, uczestnictwo w uroczystościach i imprezach, wyjazdy turystyczne itp. Zagwarantowany jest dostęp do opieki lekarskiej i pielęgniarskiej, zaopatrzenie w leki, artykuły sanitarne, środki pomocnicze i przedmioty ortopedyczne. Stałą opiekę lekarską nad mieszkańcami sprawuje lekarz psychiatra. DPS w Zebrzydowicach posiada 3 działy: terapeutyczno-opiekuńczy, administracyjny i gospodarczy. Prelegentka omówiła szczegółowo działania tych działów, z racji zainteresowania uczestników wizyty, którzy rekrutowali się z DPS z Małopolski. Dyrektor DPS w Zebrzydowicach przedstawiła również formy terapii stosowane wobec podopiecznych. Prelegentka nawiązała również do miejsca, w którym ulokowany jest DPS; przedstawiła współpracę z Zakonem Bonifratrów, a także omówiła działanie Zespołu Opieki Duszpasterskiej, który troszczy się o chorych, a także angażuje ich w pomoc liturgiczną, co jest również pewną formą. Renata Mikołajek podkreśliła również dużą rolę wolontariuszy angażowanych do przedsięwzięć służących otwieraniu się podopiecznych na lokalną społeczność, będących dla niech jednocześnie ważną formą socjoterapii.  

Następnie Małgorzata Malinka, zatrudniona w projekcie „Oswoić żywioły” realizowanym przez DPS w Zebrzydowicach, omówiła jego założenia. Głównym celem projektu jest prowadzenie takich działań, które w jak największym stopniu doprowadzą do samodzielności mieszkańców DPS.

Kolejny głos zabrał Grzegorz Piotrowski, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej działających przy DPS. Prelegent podkreślił, że uczestnikami WTZ są inne osoby, niż mieszkańcy DPS (jedynie pięciu mieszkańców DPS uczęszcza na warsztaty). W WTZ jest 35 podopiecznych. W ramach Warsztatu funkcjonuje 6 pracowni, w tym krawiecka, stolarska i kulinarna. Uczestnicy WTZ, którzy są mieszkańcami gmin powiatu wadowickiego, są dowożeni przez pracowników WTZ, przez 5 dni w tygodniu na 7 godzin. Grzegorz Piotrowski przedstawił również proces rekrutacji do WTZ,

Kolejnym elementem wizyty były prezentacje podopiecznych DPS oraz WTZ. Pod opieką prowadzących mieszkańcy i uczestnicy warsztatów opowiadali o sobie, co dowodziło pomyślnego procesu związanego z dostosowaniem do roli społecznych, autoprezentacji i innych kompetencji potrzebnych do samodzielnego życia. Następnie uczestnicy wizyty odwiedzili pomieszczenia domu pomocy społecznej, wymienili doświadczenia z pracownikami, a także zadawali pytania mieszkańcom. 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Kapitał LudzkiEuropejski Fundusz SpołecznyWojewództwo MałopolskieUnia Europejska

Opracowanie Prekursor