AktualnościSzkoleniaDoradztwoGaleriaFAQKalendarium szkoleń
Sprawdź ofertę szkoleń

Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności

Aktualności

Rozmawiają o dobrej starości - Małopolski Kongres Polityki Społecznej

W dniach 15 i 16 listopada 2012 roku w Krakowie odbywa Małopolski Kongres Polityki Społecznej pn. (Nie)czekając na starość – wyzwania dla polityki społecznej w obliczu demograficznych przemian. Podczas tych dwóch dni będą miały miejsce liczne prelekcje oraz panele dyskusyjne, których tematyka koncentrować się będzie na zagadnieniach aktywizacji społecznej seniorów, zmieniających się potrzeb dotyczących opieki nad osobami starszymi oraz strategicznego podejścia polityk publicznych do rozwiązywania problemów wynikających ze zmian demograficznych.

Kongres jest odpowiedzią na wyzwania jakie stoją przed szeroko pojętą polityką społeczną w odniesieniu do osób starszych. Zależy nam przede wszystkim, aby w gronie ekspertów oraz osób odpowiedzialnych za kształtowanie polityki, porozmawiać o wyzwaniach zmieniającej się rzeczywistości, ale także otworzyć się na potrzeby coraz liczniejszej grupy seniorów – podkreśla Wioletta Wilimska, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie.

Prognozy demograficzne nieubłagalnie wskazują, iż w perspektywie roku 2030 liczba osób w wieku poprodukcyjnym wzrośnie w Małopolsce o prawie ćwierć miliona i osiągnie 23,8% ogółu populacji. Rodzi to ogromne wyzwania, stojące nie tylko przed sektorem instytucji, a także osobami prywatnymi i ich rodzinami. Aby skutecznie odpowiedzieć na zmieniające się potrzeby, już teraz należy zaplanować oraz zacząć wdrażać adekwatne działania, uwzględniające nowe warunki demograficzne.

Dyskusja na temat starości i demograficznych przemian rozpoczęła się od
wystąpień Pani Minister prof. Ireny Wóycickiej – Podsekretarz Stanu ds. Społecznych w Kancelarii Prezydenta RP oraz Pani dr Joanny Staręgi -Piasek doradcy w Kancelarii Prezydenta.

Kolejne prelekcje zwracały uwagę na różne aspekty starzenia się, w tym proces budowania międzypokoleniowego dialogu.

Zwieńczeniem pierwszego dnia Kongresu była również debata pomiędzy starszym, a młodszym pokoleniem. Wnioski z tej dyskusji powinny prowadzić nas do poszukiwania wspólnych wartości, ale także punktów spornych w obrębie tych dwóch grup, a tym samym zbliżyć te dwie grupy do aktywnego włączenia się w dialog.

Drugi dzień poświęcony będzie dwóm tematom: dyskusji nad różnymi aspektami aktywizacji osób 50+ oraz opiece i wsparciu osób zależnych oraz opiekunów.

Wśród gości obecni są przedstawiciele samorządów, służby społeczne odpowiedzialne za kreowanie polityki senioralnej, stowarzyszenia działające na rzecz osób starszych oraz studenci krakowskich uczelni.

Kongres honorowym patronatem objęła Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują: TVP Kraków, Dziennik Polski i portal
www.politykaspoleczna.com
 
Kongres organizowany jest przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, w ramach projektu „Szkolenie i doskonalenie zawodowe kadr pomocy społecznej” (PO KL, Poddziałanie 7.1.3). W trakcie drugiego dnia Kongresu będzie miała również miejsce konferencja otwierająca projekt Pomocna Dłoń Pod Bezpiecznym Dachem dofinansowany ze środków Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Kapitał LudzkiEuropejski Fundusz SpołecznyWojewództwo MałopolskieUnia Europejska

Opracowanie Prekursor